12. březen - Den "D" v historii metalových titánů Iron Maiden!

12.03.2020

Text: Pepíno Sodomka

Den 12. březen lze v historii metalové legendy, kapely Iron Maiden opravdu označit za rozporuplný.

Psal se 12. březen 2013 a metalový svět krutě zasáhla zpráva, že ve věku 56 let navždy odešel bubeník Clive Burr.

Clive se stal členem Iron Maiden roku 1979, kdy do jejich řad přišel z kapely Samson a nahrál s nimi první tři alba, jmenovitě "Iron Maiden", "Killers" a "The Number of the Beast".
Roku 1982 však kvůli stresujícímu programu a osobním problémům Clive Iron Maiden opustil.

Po odchodu z Iron Maiden hrál krátké období ve francouzské kapele Trust, kde vystřídal svého nástupce v Iron Maiden, bubeníka Nicko McBraina. Poté se mihl i v americké skupině Alcatrazz i ve skupině Gogmagog, kde zpíval Paul Di'Anno, bývalý zpěvák Iron Maiden a na kytaru hrál jejich budoucí kytarista Janick Gers. Založil si také vlastní kapelu známou jako Clive Burr's Escape. Poté se přidal k Dee Sniderovi z Twisted Sister a založili  skupinu Desperado.

Clive Burr
Clive Burr

Roku 1994 mu lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu, jejíž léčba ho přivedla do značných dluhů.
Proto kamarádi z Iron Maiden uspořádali sérii charitativních koncertů a zasloužili se o založení nadace pro výzkum roztroušené sklerózy "Clive Burr MS Trust Fund".

Bohužel dnešního dne roku 2013 nás Clive ve spánku opustil.

Nicméně i tento den v éře této kapely má i světlou stánku, 12. března 1956 se totiž v Londýně narodil její zakladatel, baskytarista Steve Harris.

Steve Harris
Steve Harris


Jak známo, Steve je doslova milovník fotbalu, již jako malý hrál fotbal za West Ham, ale ve svých 17 letech začal hrát na basovou kytaru jako samouk, kdy za 40 liber sehnal Fender Precision Bass a tento okamžik rozhodl o tom, že se z něho stal dle mnohých nejlepší metalový baskytarista na světě.

Od založení Iron Maiden roku 1975 je Harris hlavním skladatelem a textařem kapely. Nutno dodat, že Harris často píše texty o mytologii, historii nebo tématech inspirovaných knihami a filmy, které jsou odrazem jeho životních zájmů a na toto téma se i sám vyjádřil slovy:
"Ano, často přijdu s nějakými novými písněmi, které jsem napsal sám - protože to je můj život. Ale vždy se pokouším každého povzbudit, aby také přišel s něčím novým. Bylo by to velmi sobecké, kdybych po celou dobu psal všechno jen sám. A mít tu lidí jako v minulosti Paula Di'Anna a Adriana ... to vše pomohlo skupinu hudebně nasměrovat a dosáhnout spolu skutečné úspěchy".

Co dodat? Přejeme kupu zdraví a radosti z muziky Mr. Harris a do míst, kde vládne Metalový bůh veliká zdravice, Clive!