20. říjen 1977 - Tragický den světového rocku

20.10.2020

Text: Pepíno Sodomka

K dnešnímu dni se pojí smutné výročí jedné veliké tragické události v rockové historii.
Dne 20. října roku 1977 při letecké katastrofě zahynuli členové skupiny Lynyrd Skynyrd.

Tato světově hodně známá kapela hrající tzv. jižanský rock vznikla již v roce 1964 ve složení Ronnie Van Zant (zpěv), Allen Collins (kytara), Gary Rossington (kytara), Larry Junstrom (baskytara) a Bob Burns (bicí).
Nakonec kdo z éry 70. let by neznal jejich pecky jako např. "Free Bird" či "Sweet Home Alabama".

Dnešního dne roku 1977 došlo k zmíněné tragické události, kdy se do bažin poblíž Gillsburgu v Mississippi zřítilo letadlo, na jehož palubě cestovala celá skupina Lynyrd Skynyrd.
Při této nehodě přišli o život zpěvák Ronnie Van Zant, kytarista Steve Gaines a jeho sestra - zpěvačka Cassie Gaines, také manažer skupiny Dean Kilpatrick a spolu s nimi i oba piloti. Všichni ostatní členové skupiny utrpěli velmi vážná zranění, ze kterých se s velkým štěstím nakonec uzdravili.

Dva roky po této nehodě přeživší členové kapely - kytaristé Allen Collins a Gary Rossington, klávesák Billy Powell a basák Leon Wilkeson dali dohromady skupinu The Rossington-Collins Band a 10 let po letecké tragédii se Lynyrd Skynyrd opět sjednotili pod původním jménem, post hlavního zpěváka převzal mladší bratr Ronnieho, Johnnie Van Zant.

Veliká zdravice tam nahoru všem těm, jejichž životní cesta se při této tragédii dnešního dne roku 1977 uzavřela!