Andy Budka - Bylo mi ctí dělat Dědkovi technika!

27.06.2020

Text: Pepíno Sodomka

Ani ve snu by ho dle jeho slov nenapadlo, že jednou co by basák naskočí ze zemřelého Dědka Šindeláře a stane se součástí české rockové legendy jménem Katapult.
Řeč je o Andy Budkovi, který právě dnes oslaví své 36. narozeniny.

Andy začínal na Domažlicku jako muzikant v regionální kapele Relaxis.
K tomu dělal technika "Dědkovi" Jiřímu Šindelářovi (nosil mu basu a stavěl aparaturu) a po jeho smrti, ve svých pětadvaceti letech jej nahradil na jeho postu v Katapultu, což jistě nebylo vzhledem k oblibě a doslova kultu Dědka nic jednoduchého.

"Je to neskutečný! Kdyby mi to někdo řekl v mých 16, 17 letech, kdy jsem byl poprvé na Kaťákách, asi bych ho považoval za blázna," vyjádřil se sám  Andy Budka v rozhovoru pro Domažlický deník a pokračoval:
"Je fakt, že by mě ani v tom nejodvážnějším snu nenapadlo, že budu vystupovat s Oldou Říhou a Katapultem. Už to, že jsem mohl dělat technika ´Dědkovi´ (Jiřímu Šindelářovi). Nosil jsem mu basu a stavěl aparaturu, což bylo pro mne úžasný a vážím si toho. Když zemřel, nastoupil jsem na jeho místo. To byla obrovská náhoda,"  říká Andy, který se jako muzikant poprvé představil veřejnosti jako patnáctiletý 19. ledna 2000 v pohostinství U Sergeje v malých příhraničních Nemanicích. 

V řadách Katapultu tedy Andy působí od 1. srpna roku 2009, kdy doplnil kytaristu a zpěváka Oldu Říhu spolu s bubeníkem Ondřejem Timplem a takto "omlazený" Katapult hraje stále.

Mimo Katapult Andy působí na Domažlicku v kapele The Papper Jack, která vznikla roku 2012 a jde o patru kamarádů, jak sám Andy řekl pro Domažlický deník.
"Hrajeme písničky kapel jako například The Rolling Stones, Kinks, The Beatles a další. Samozřejmě zahrajeme také Katapult. A máme i několik svých písní. K tomu mám jednu vtipnou příhodu. Když k nám nastoupil technik a slyšel písničku Sussane, tak nám po čtrnácti dnech říkal, že ji na žádném albu The Rolling Stones nenašel. Tak jsme mu řekli, že je to naše písnička. Takže co víc si přát, než být srovnatelný se Stounama."

A kde bere Andy a kluci inspiraci?
"Inspirace je všude kolem nás, alespoň já to tak mám. Prosazuji první pocit, moment a tím to hasne. Máme zhruba 15 písní a ani jedna netrvala složit déle než půl hodiny. Musí to z vás stříkat, jinak to je na nic. Většinou je to tak, že já dělám hudbu a s textem mi pomáhá Johnny.
 Jinak samozřejmě priorita je pro nás Katapult. Ten náš The Papper Jack je vyplň volna, protože jsme muzikanti a tak chceme hrát."

Jak vidno, Andy a rocková muzika jedno jsou. Moc přejeme pevné zdraví a nadále hodně radosti z muziky, Andy!

Foto: Jan Zeman a Katapult
Zdroj: Domažlický deník

Andy Budka a Olda Říha
Andy Budka a Olda Říha