Angus Young - Pekelná rocková jízda po Highway to Hell!

31.03.2020

Text: Pepíno Sodomka

Myslím, že 31. březen bychom klidně mohli nazvat  svátkem všech Rockerů! 
Tento den roku 1955 ve ve skotském městě Glasgow narodil  kytarista a zakladatel legendární australské kapely AC/DC, Angus Young.

Co se týče jeho školních let, nebylo se čím chlubit, protože škola byla věc, která ho slušně řečeno nebavila a již v 15-ti letech šel pracovat.
Nicméně už v oněch školních letech mu učarovala kytara. Zprvu hrál Angus na kytary svého  bratra Malcolma a nutno dodat, že se učil hrát naprosto sám. 
Poslouchal své oblíbence a vzory (mezi které patřil např. Chuck Berry) a podle nich se učil a hrál. V jedenácti letech už zvládal skladby Jimmiho Hendrixe a v patnácti si koupil svůj vysněný nástroj Gibson SG.
Původně si přál Les Paul, ale někdo si ji koupil dříve a proto vzal model SG.
Jeho první vystoupení bylo už v jeho třinácti letech v kavárně, ale za první řádný debut považoval hraní v místním kostele, který bohužel s kamarády vyprázdnili nadměrnou hlasitostí. 

Z počátku Angus hrál na plesech a menších akcích. Později hrál v několika kapelách, moc úspěchu ale díky běsnění a hluku neposbírali. O něco lépe na tom byl v kapele Kantuckee, po jejímž rozpadu začal hrát s bratrem Malcolmem.
Jednou - se skupinou Tantrum (původně Kantuckee) - při hraní zakopl o kabel, spadl na zem a neuvěřitelně se zamotal, přesto pořád hrál. Lidé, kteří tam byli, ho překvapivě odměnili velikým potleskem. V roce 1973 - po rozpadu Malcolmovy kapely Velvet Underground - se Malcolm rozhodne založit novou kapelu, osloví Anguse a tím okamžikem se vlastně započala éra kapely AC/DC.
Tento název kapely je údajně napadl, když viděli zkratku AC/DC na šicím stroji jejich sestry Margaret.

Myslím, že vyčíslovat a hodnotit jeho osobnost, úspěchy a příspěvky do klenotnice světového rocku by vydalo na napsání několika knih a tyto věci jsou každému rockerovi dobře známé.

Po těžkých ranách osudu, které tuto skupinu postihly v posledních letech se zdá, že jako vždy to Angus ustál a že nás čeká nové album s riffy zemřelého Malcolma a možná i opětovný návrat této legendy na světová pódia.

Popřejme tedy Angusovi pevné zdraví s obrovským díkem za to, kam až po oné Highway to Hell svoji káru jménem AC/DC dotáhl a věříme, že ještě potáhne dál!!!
We Salute You, Angus!!!