Biff Byford - Navzdory všem, kteří Saxon odepsali, jsme stále tady!

15.01.2020

Text : Pepíno Sodomka

Dnešního dne, 15. ledna 2020 oslaví své 69. narozeniny jeden z předních metalových zpěváků, Biff Byford.

Skupina Saxon v čele s ním patří k vůdčím skupinám z období začátku 80. let a vzniku NWOBHM, tedy éry zrodu britského metalu.
Biff je zakladatelem téhle metalové legendy a vypočítávat tady jejich vynikající alba i songy určitě cenu nemá, to každý pořádný metalový fans moc dobře ví a zná.

Biff v září minulého roku musel náhle na operaci srdce, ale výborně se po ní zotavuje a již se chystá opět "do zbraně!".

Sám se nechal slyšet, jako např. v rozhovoru pro Metalirium, že ne vždy se dařilo :
"Osmdesátá léta byla celkově výborná. Když se nad tím zamyslím, nakonec ani devadesátá nebyly tak špatná, jak se často říká. Jistě, byl to šok a velká změna, ale nebyla to taková tragédie.
Mnoho lidí nás odepsalo. Přesněji řečeno, mnoho lidí v té době téměř ze dne na den odepsalo všechny, kteří něco znamenali. Ale bylo to stejné pro každou skupinu a každá se s tím musela nějak protloukat vlastními silami. To byly věru zlé časy, ale už je to naštěstí historie. Nyní je všechno fajn.", říkal Biff o tomto období.

Naopak pozitivně se dívá na dnešní rockový svět :
"Rockový fanoušek zůstal v podstatě nezměněn, snad kromě toho, že v dnešní době je věkové složení publika mnohem mladší, což je zajímavý paradox. V mnohém to připomíná právě ty osmdesátá léta, což je myslím jen dobře."

I hudební cestu mu počátku jeho kariéry nikdo neumetl, jako vyučený tesař tvrdě pracoval, aby spolu s kamarády mohl založit kapelu a měli na vybavení.

Je vidět, že navzdory období nezájmu o kapelu, jako i zdravotním problémům Biff neustále pevně stojí na nohou a hrdě mává metalovým praporem.

Co dodat? Veliký respekt a nadále už jen metalové zdraví, Biffe!!!