Bon Scott - Jízda po Highway to Hell na plný plyn!

19.02.2020

Text: Pepíno Sodomka

Dnes je tomu přesně 40 let, kdy rockový svět obletěla zpráva, která doslova šokovala a krutě zasáhla miliony rockerů.
Zpráva o tom, že 19. února 1980 navždy odešel zpěvák kapely AC/DC, Bon Scott.

Bon se narodil 9.července 1946 ve skotském Forfaru, nedaleko Kirriemuiru. Když mu bylo 6 let, jeho rodina emigrovala do Austrálie.

V patnácti skočil v pasťáku, protože ukradl s kamarády auto. To už ale hrál na bicí v kapele The Spektors, kde také začal později i zpívat.

Poté byl členem několika kapel, ale ke konci roku 1974 měl ošklivou nehodu na motorce, z které se dával do kupy půl roku a aby se dostal z depresí, v kterých se tehdy utápěl, začal dělat řidiče dodávky a bedňáka u nadějné, ale tehdy neznámé skupiny AC/DC.

Od začátku si padl do noty s Angusem a Malcolmem Youngovými. Začal se jim nabízet jako  bubeník, ale AC/DC již bubeníka měli. Hledali ale náhradu za svého zpěváka Davea Evanse, který byl v té době úplně vyřízený člověk. Po delším váhání Bon nabídku přijal a 5.září 1974 se stal oficiálním zpěvákem skupiny AC/DC.

Prvním společným songem Bona a bratrů Youngových, který složili, byla skladba She's Got Balls a koncertní debut Bona s AC/DC se odehrál na začátku října 1974 v Sydney.

A co pak následovalo ví asi dobře každý rocker. Odstartovala se tím éra skupiny, která doslova psala rockové dějiny, její desky lámaly rekordy v prodejnosti, AC/DC se stali symbolem tvrdého, syrového rocku.

 3. srpna 1979 vydávají AC/DC své šesté studiové album Highway to Hell, jehož se jen v USA prodalo víc než 7 milionů kopií. Celosvětově to je pak víc než 10 milionů prodaných nosičů.
Deska obsahuje takové nesmrtelné kousky jako Touch Too Much, Higway To Hell, Girls Got Rhythm nebo Night Prowler a AC/DC stanuli dá se říct na úplném rockovém vrcholu.

Nikoho by nenapadlo, že 19. února roku 1980 kola osudu tak krutě zasáhnou.
Toho dne se Bon vydal s kamarádem na "noční jízdu Londýnem", bohužel po ní nešlo opilého Bona v autě vzbudit, tak ho dotyčný kamarád nechal v autě spát.
Ráno, když se šel na něho podívat, našel Bona již mrtvého.
Příčinou smrti je dle jedné verze otrava alkoholem, jiná verze hovoří o udušení zvratky. jistě je, že 19. února 1980 ve věku 33 let skončil tragicky život zpěváka, který měl před sebou hvězdnou kariéru. Nutno dodat, že na jeho smrti se s určitostí podepsalo mnoholeté neřízené pití Bourbonu, který byl jeho denním chlebem.

Po jeho smrti ho v kapele nahradil Brian Johnson a ještě téhož roku s AC/DC vydali album Back in Black, které bylo poctou Scottovi a stalo se komerčně nejúspěšnějším hard rockovým albem všech dob!

"Máme hromady nápadů na vynikající riffy, z kterých budou skvělé písně. Bude to prostě nadále stále jen lepší a lepší a nikde nevidím nějaký konec. Je to prostě nekonečný rock 'n' roll.", řekl o AC/DC sám Bon v roce 1978.

Bohužel je tomu již 40 let, co jeho nekonečný rock 'n' roll zní v místech, kde spočinula jeho duše.

We Salute You, Bon!