Cliff Burton - Krutý osud jednoho z metalových králů!

10.02.2020

Text: Pepíno Sodomka

Dnešního dne 10.2.2020 by oslavil své 58. narozeniny Cliff Burton z kapely Metallica.

Clifford Lee Burton (10. února 1962 - 27. září 1986 ) byl baskytarista skupiny Metallica. Je považován za jednoho z nejlepších baskytaristů všech dob.
Cliff byl synem dvou hippies ze San Francisca - Jan a Raye Burtonových a ideály hippies byl ovlivněn po celý svůj život.
Ve své hře byl ovlivněn baskytaristy z Rush, Black Sabbath a Motörhead.
Na přelomu 70. a 80. let hrál v několika místních kapelách a v roce 1982 se připojil k Metallice. Hetfield a spol. si Cliffa povšimli v klubu Whiskey A Go Go, kde hrál se svou kapelou Trauma.

Na téma on a Metallica sám Cliff tehdy řekl:
"Metallica bude neskutečně slavná, ale dosáhne toho vlastní cestou. Nebudeme muset následovat žádné trendy, nebudeme podlézat rádiu ani točit videoklipy, ale uděláme pořádný poprask v ulicích. Nohama zůstaneme pořád na zemi a budeme si dělat, co chceme."

Poprvé s kapelou Metallica vystoupil 3. března 1983. Za svého působení v kapele nahrál pouze tři alba, jež však patří k nejvýznamnějším v historii metalu.
Album "Master of Puppets" je považováno za nejlepší album jak této skupiny, tak jedno z nejlepších metalových alb vůbec.
Díky kombinování bluesových, jazzových a klasických stylů zásadním způsobem ovlivnil hudbu skupiny Metallica.

Cliff zemřel při nehodě autobusu, když byla kapela na evropském turné a jela právě ze Stockholmu do Kodaně. Silnice byla zledovatělá a řidič zřejmě usnul. Cliff vypadl z autobusu, který na něj následně spadl.
Zemřel na místě nehody ve věku pouhých 24 let.

Za Rockmanii posílám velikou zdravici do míst, kde vládne Metalový bůh, Cliffe!!!