David Byron - Famózní zpěvák Uriah Heep a jeho marný boj s vnitřními démony...

28.01.2020

Text: Pepíno Sodomka

Dnes  by oslavil své 73. narozeniny David Byron, původní sólový zpěvák hard-rockových klasiků, skupiny Uriah Heep.

Bohužel jeho cesta k vlastní záhubě měla jméno Alkohol.
Navzdory svému hlasovému rozsahu a charismatickému vystupování na jevišti, byl v roce 1976 donucen od Uriah Heep odejít, kdy to došlo tak daleko, že klávesista a hlavní skladatel  Ken Hensley dal manažerovi skupiny ultimatum: "Buď já, nebo on!"....

Nutno ale dodat, že oprávněně, protože Byronovo stupňující se nevhodné chování pod vlivem alkoholu nebylo již únosné.

David zemřel ve věku pouhých 38 let a to 28. února 1985 na selhání jater.
Přes svůj odchod v tak brzkém věku rozhodně dokázal mnoho, za pouhých šest let v rockové špičce dosáhl velkého uznání a popularity, bez přehánění zcela zaslouženě.

Ken Hensley, který s ním měl svého času hodně problémů hovořil o tom, že se David nedokázal plně vyrovnat s realitou, ani si přiznat, že má problémy a stále žil minulostí a i když si občas připustil, že něco děla špatně, okamžitě v tu chvíli to řešil pitím.

Jeho někdejší manažerka Maggi Farren k jeho osobě řekla, že Byron nedokázal po vyhození z řad "Uriášů" se s tím absolutně smířit. Dodala, že to byl úžasný zpěvák, nicméně poslední roky jeho života bylo smutné to, že se nenašel z hudební branže nikdo, kdo by mu chtěl jakkoliv pomoci...

Myslím, že život nám staví do cesty i takovéto nástrahy a tudíž nemáme právo Byronovy životní kroky jakkoliv hodnotit....Celá Rockmanie posílá velikou zdravici tam nahoru, Davide!