Fany Michalík - S větrem jménem Limetall v zádech...

19.04.2020

Text: Pepíno Sodomka

19. dubna roku 1970 se  v Novém Jičíně narodil člověk, jehož s klidným svědomím označím nejen za výborného rockového zpěváka, ale i za obrovského sympaťáka a pohodáře.
Ano, dnešního dne oslaví své 50. narozeniny Fany Michalík, který je rockovým fans známý hlavně z dřívějšího působení v kapele Citron, nyní co by člen uskupení Limetall.

Co se dnešního dne týče,  začnu trochu od konce. V týdnu nás v Rockmanii doslova "dostala" dobrá duše jménem Radka "Lorain" Chytilová, která se na nás obrátila jménem svým i dalších členů fanklubu Limetallu, zda bychom zde mohli zveřejnit jejich přání Fanymu, protože ho mají moc rádi, což moc rádi plníme a opravdu od srdce vše nejlepší Fanymu za fanklub Limetallu přeje Radka, Eliška, Iveta, Ivana,Vašek, Culda, Čuta, Ozzyman, Martin, Krejda, Marcela, Jitka, Renáta, Milan, Karel a další.

Co se týče Fanyho, začal  hrát již jako patnáctiletý s bráchou, který hrál na bicí po tancovačkách a poté přešel do kapely Věšák, kde tehdy začínali Jindra Kvita a Jarda Bartoň.

Když zpěvák Ladislav Křížek odcházel z Citronu do svého, nově založeného Kreysonu dostal Fany lano právě na uvolněné místo v této skupině, která v té době stála doslova na našem metalovém vrcholu.

Fany s Citronem nazpíval roku 1990 album "Vypusťte Psy!". které mi přijde celkem neprávem dosti opomíjené, dle mého názoru to rozhodně není špatný počin, právě naopak!
Nicméně kolem tohoto alba bylo spoustu zmatků, po odchodu Křížka byl původně získán  jako zpěvák Tibor Šándor, kterého poté, co mu odešly hlasivky nahradil právě Fany.
Krutou hříčkou osudu a zmíněných zmatků Supraphon tuto desku vydal s obalem, na kterém byl vyfocený s Citronem Křížek a v popisu uveden jako zpěvák Tibor Šándor, takže řada lidí v té době o tom, že na desce vlastně zpívá Fany Michalík vůbec nevěděla.

Nicméně pak spolu s Vlasákem a Kvitou z Citronu odešel a společně založili kapelu Funny, ke které se připojil Hafstein a Bartoň. Od roku 1995 vystupoval jako sólový zpěvák, byl hostem několika rockových kapel a nahrál např. duet s Helenou Vondráčkovou.
V roce 2007 znovu oživil kapelu Funny a roku 2012 hostoval co by zpěvák Citronu, tedy v období vážné nemoci Standy Hranického, který bohužel 7. dubna 2013 zemřel a Fany se stal členem Citronu na stálo.

Jak známo, v roce 2015 Fany odešel spolu s dalšími členy z Citronu, kde z tehdejší sestavy zůstal jen Radim Pařízek a založili kapelu Limetall, která vtrhla na českou rockovou scénu s  opravdovou silou uragánu.

Fany Michalík a Jura Šperl
Fany Michalík a Jura Šperl


Fany i celá tahle "Stará garda" je partou, na jejichž vystoupení se člověk doslova "klepe", protože dobře ví, že jej čeká nejen opravdu parádní rocková nálož, ale sál plný elektrizující pozitivní energie, o což nám všem rockerům myslím jde.

Fanyho životní krédo je: "Chovám se k lidem tak, jak bych chtěl, aby se chovali oni ke mně", což je myslím podstata našeho bytí tady a jistě mu musíme dát plně za pravdu.

Radka "Lorain" Chytilová z fanklubu Limetallu, která jak jsem již zmiňoval nás ohledně Fanyho oslovila,  naší debatu ukončila slovy "Úžasné je, jak hudba spojuje lidi. To je prostě lék na všechno!"...což ji jistá pravda a lidé, jako je právě Fany Michalík jí plně potvrzují!

Jménem Rockmanie a fanklubu Limetallu s díkem přejme obrovitánskou hromadu zdraví, Fany!!!

Foto: Iveta Gajdošová a Limetall