Festival Valašský špalíček bude!

31.05.2020

Vložil: Pepíno Sodomka

Současná epidemiologická situace dala na několik týdnů usnout živým kulturním akcím a s ní také vyvstaly otazníky nad naplánovanými koncerty. To se nevyhnulo ani připravovanému 38. ročníku Folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček. Přijatá opatření se ale postupně začínají rozvolňovat a po dlouhých jednáních a za daných opatření se festival v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí uskuteční v avizovaném termínu 25.-27. června 2020. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

V průběhu posledních týdnů začali pořadatelé v celé republice ohlašovat konečná rozhodnutí nad konáním letošních ročníků nejrůznějších festivalů. Otazníky dosud visely také na folk-blues-beat festivalem Valašský špalíček.
"Dlouho jsme vás napínali, jak to bude s letošním ročníkem Valašského špalíčku a naše nervy zase napínaly vám všem známé neblahé okolnosti. Vlastně jsme vám od poloviny března neuměli sdělit nic zásadního. Věřte však, že jsme od začátku nouzového stavu byli v kontaktu s jednotlivými účinkujícími, s lidmi, kteří se v té situaci nějak orientovali, a jednali s nimi o možných variantách dalšího postupu," říká k současné situaci Karel Prokeš, dramaturg festivalu.

Nicméně, do konce minulého týdne, kdy byl vládou avizován plán rozvolňování přijatých opatření proti šíření viru Covid-19, v tom bylo víc otazníků než reálných možností.
"Situace se ale zvolna mění, snažíme se věřit, že k lepšímu, a současné podmínky dávají našim představám přesnější obrysy. Jistěže, všichni stále bereme v úvahu, že vše se může ze dne na den změnit neblahým zásahem ještě vyšší moci, než je ta demokraticky zvolená. Nicméně, všichni víme, že ve vyšinuté době je třeba se chovat normálně, a mnozí z vás pamatují časy, jež nám pomáhala přežít právě ta hudba, kterou potkáváte na Valašském špalíčku. A teď, dámy a pánové, přišla chvíle, kdy je třeba té hudbě splatit dluh. Věříme, že nám v tom pomůžete," dodává Karel Prokeš.

Gerald Clark
Gerald Clark


38. ročník folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček se tedy uskuteční v původně plánovaném termínu 25.-27. června 2020 v areálu zámku Žerotínů. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Prodej třídenních festivalových vstupenek pokračuje za cenu 520 Kč, která se již měnit nebude. Jednodenní vstupenky půjdou do prodeje až v případě, že to umožní kapacita areálu a jejich cena bude podobná startovací cenně třídenních vstupenek.

Vzhledem k situaci samozřejmě dochází k úpravám festivalového programu. "Bohužel tu letos neuvidíme účinkující z Velké Británie, jako je The Blues Band s Paulem Jonesem, bývalý kytarista a zakládající člen kapely ThinLizzy Eric Bell, bluesman Dave Kelly, nepřijede letos ani holandská skupina Livin´ Blues Xperience, vedená frontmanem a zakládajícím členem Nickem Christiansenem, pravděpodobně zde neuvítáme polskou bluesovou delegaci... Pokud ale vše dobře dopadne, o tyto legendy a pozoruhodné umělce nakonec nepřijdete. Se všemi jsme se dohodli na jejich účasti v roce 2021," vysvětluje Karel Prokeš.

Na kvalitě a atmosféře letošního ročníku se to ale nepodepíše. V následujících dnech budou zveřejňováni všichni interpreti, kteří na Valašský špalíček přijedou a s nimiž se pořadatelé na vystoupení domluvili."A všem náleží náš dík za vstřícné jednání, za pochopení situace, v níž se nachází idealistický tým organizátorů alternativního festivalu, protože letos je ta situace těžká nejen pro pořadatele, ale i pro umělce,"zakončuje Prokeš. Těšit se tedy můžete například na Václava Neckáře & Bacily, na jazzrockové veterány Jazz Q s Martinem Kratochvílem a kapelu Impuls s kytaristou Zdeňkem Fišerem, na bluesmana Geralda Clarka z Jihoafrické republiky, Františka Segrada s kapelou, Američana Tonyho Ackermana, Luboše Andršta s Emilem Viklickým a Janem Hrubým, soubor C&K Vocal a mnoho dalších.

Václav Neckář & Bacily
Václav Neckář & Bacily


Konání festivalu Valašský špalíček se samozřejmě bude řídit danými hygienickými podmínkami, které stanovuje Ministerstvo zdravotnictví ČR pro konání kulturních a společenských akcí a budou platné k datu konání 38. ročníku. Prosíme o návštěvníky o jejich dodržování. Z tohoto důvodu jsou nyní prodávány vstupenky do kapacity 300 osob, jež by mělo rozvolňování povolit od pondělí 25. května 2020.

Vstupenky jsou k dostání online na stránkách www.valasskyspalicek.cz  a www.kzvalmez.cz  (preferované varianty) i osobně v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí. Pro více informací sledujte náš facebookový kanál. Děkujeme, že jste s námi. Těšíme se na vás!

Ondřej Smolka, PR Manager, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, p. o.

Kontakt: tel. 739 470 291, email: smolka@kzvalmez.cz, www.kzvalmez.cz