Filip Topol a jeho životní jízda v černém sedle...

12.06.2020

Text: Martin Fejfar

Filip Topol, významná osobnost české hudební scény i undergroundu by právě dnes oslavit 55. narozeniny. Jeho životní cesta se uzavřela 19. června roku 2013. Jaká tedy vlastně byla?

Dá se říct, že Filip i přes svojí podivuhodně komplikovanou osobnost prožil dost pestrý život plný vzestupů a pádů.
Díky svému rodinnému zázemí byl předurčen k psaní básní potažmo ve Filipově případě textů, neboť jeho otec Josef Topol byl sám básníkem a dramatikem.

S hudebním životem a veřejným vystupováním začal Filip Topol již velmi brzy, neboť jeho první samostatný veřejný koncert odehrál v roce 1978, kdy mu bylo pouhých třináct let.
Na Hrádečku Václava Havla tehdy kapela The Plastic People of the Universe pořádala svůj koncert Pašijové hry velikonoční a Filip před jejich koncertem hrál písně, zhudebněné texty svého, o tři roky staršího bratra, Jáchyma Topola.

V tomtéž roce Filip Topol se svými spolužáky ze základní školy bubeníkem Davidem Skálou a baskytaristou Janem Hazukou zakládá hudební kapelu, kterou se rozhodli pojmenovat Psí vojáci.
Název kapely vznikl díky románu Malý velký muž, ve kterém byl pojmenován právě jeden z indiánských kmenů Psí vojáci.

V roce 1979 nově vzniklá kapela odehrává svůj úplně první koncert a to v rámci devátých Pražských Jazzových dnů.
Ihned vzbuzuje zájem Státní bezpečnosti a členové kapely ačkoliv ještě ani nemají, občanské průkazy musejí k výslechům.
Následuje vydání zákazu činnosti Psích vojáků a kapela tak musí hrát pouze na nelegálních undergroundových akcích.

V té době se Filip živí jako programátor v podniku Svaz invalidů META až do podzimu roku 1989, kdy se kapela Psí vojáci stává profesionální hudební skupinou a její konečně umožněno svobodně hrát.
Zřejmě nejznámější písní celé tvorby kapely Psí vojáci je skladba Žiletky. Na základě této písně byl v roce 1994 natočen i stejnojmenný film.
Hlavní rolí v tomto snímku ztvárnil do té doby zpěvák, pianista, skladatel a textař Filip Topol. Tento film rovněž odstartoval jeho hereckou kariéru, neboť si nějakou tu roli střihl ještě v dalších pěti snímcích.

Filip Topol se svojí kapelou vydal celkem dvanáct studiových alb a šest živých nahrávek.
První studiové album kapela vydala hned v roce 1989 pod názvem P.V.O., posledním jejich počinem byla deska Těžko říct z roku 2003.
Kromě toho Filip Topol stihl vydat ještě dvě sólová alba. Roku 1995 album Sakra miláčku a v roce 1999 nahrávku s názvem Střepy.

Za zmínku rovněž stojí jedno velmi netradiční album, které Filip Topol vydal, společné s Agon Orchestra. Toto album obsahuje celkem jedenáct známých písní Psích vojáků upravených do orchestrálního aranžmá a bylo nahráno v červenci roku 2001 v pražském divadle Archa. Samotná nahrávka na CD byla pak vydána ještě na konci téhož roku.

Psí vojáci fungovali nepřetržitě od roku 1979 až do srpna roku 2011. V říjnu roku 2012 došlo na krátkou chvíli k obnovení kapely v původní sestavě, ale smrt Filipa v červnu 2013 působení kapely definitivně ukončila.
Poslední koncert Psí vojáci s Filipem Topolem odehráli v holandském Amsterdamu dne 25. května 2013.

Filipovu velmi nadějnou kariéru, ovlivnily časté zdravotní problémy, vyčerpání, psychické potíže a především časté problém s alkoholem. Při jedné z operací mu do konce lékaři museli odstranit i část slinivky.
Podle některých jeho blízkých trpěl i úzkostnými stavy, které mohly být spojené s nemocí maniodepresivní psychózy.

Sám Topol se rovněž nikdy netajil tím, že jej velmi inspirovala kapela The Doors a životní příběh jejího frontmana, Jima Morrisona.
Ve své tvorbě hledal inspiraci v undergroundu, ale nebál se ani sáhnout po operních skladbách a hudbě převážně ze druhé poloviny 19. století.

Filip Topol nás sice navždy opustil dne 19. června roku 2013, ale jeho odkaz, duch a hlavně písničky tu budou na pořád s námi... děkujeme, Filipe!!!!