Gary Moore - Když nebem zní majestátní zvuk kytary...

04.04.2020

Text: Pepíno Sodomka

Psal se 4. duben roku 1952 se ve městě Belfast v Severním Irsku narodil Robert Wiliam Gary Moore, hudebnímu světu známý co by Gary Moore.

Gary již jako jedenáctiletý začal hrát na kytaru a v šestnácti se stal členem známé dublinské kapely Skid Row.

Po odchodu ze skupiny v roce 1973 založil vlastní Gary Moore Band a vydal své debutové album Grinding Stone.
O rok později se stal členem Thin Lizzy a nahrál s nimi album Night Life. Poté se připojil ke skupině Colosseum II a v druhé polovině 70. let s nimi vydal alba Strange New Flesh a Electric Savage
V roce 1978 se osamostatnil a nahrál album Back on the Streets, na kterém se pěvecky podílel zpěvák, kytarista a baskytarista Phil Lynott z Thin Lizzy. 
Po albu Back on the Streets se vrátil do skupiny Thin Lizzy a spolupracoval na výborném albu Black Rose

Začátkem 80. let založil kapelu G-Force, ovšem nedlouho potom se opět vrátl na sólovou dráhu, aby se začátkem 90. let se vrátil k hudbě, která ho formovala už v dospívání, k bluesrockovému hudebnímu základu.

Natočil řadu vynikajících alb, v rockovém, či bluesovém hávu, aby koncem roku 2010 začal chystat nový materiál, který měl být rockový s keltskými vlivy.
"Moje bluesová alba byla velmi úspěšná, mohu si proto dovolit ten luxus vrátit se k rockovým kořenům" řekl Gary tehdy novinářům.

Bohužel Gary počátkem února roku 2011 odjel na dovolenou do  Španělska, kde 6.února ve spánku zemřel.

Jaký vlastně Gary byl svědčí např. slova jednoho z organizátorů jeho prešovského koncertu, Miro Táslera:
"Gary vystupoval jako velký profesionál, odehrál skvělý, téměř dvouhodinový koncert a následně se ještě téměř hodinu podepisoval svým fanouškům, i když to dělal už jen velmi výjimečně. Velmi si ho vážíme nejen jako hudebníka, ale i jako člověka. Vzpomínka na něj zůstane v nás i prostřednictvím skvělé hudby, která nám ho bude vždy připomínat."

Myslím, že Gary byl jedním z nejgeniálnějších a nejosobitějších kytaristů této planety a s respektem a úctou posílám jménem Rockmanie velikou zdravici do nebeských výšin, Mr. Moore!!!