Jan Haubert - Volové všechno je jinak, kurva drát, šedesát!

09.02.2020

Text: Pepíno Sodomka

Ve známém songu Visacího zámku "Padesát" se hovoří o tom, jak si lze užívat života, když je člověku "kurva drát, padesát".

Josef Haubert, zpěvák Visacího zámku, jehož výčet profesí zahrnuje i to, že je textař, básník, spisovatel a zakládající člen této naší punkové legendy, dnes slaví 60. narozeniny.

Haubert, jak asi drtivá většina českých rockerů dobře ví v roce 1982 založil spolu s Michalem Pixou, Vladimírem Šťástkou, Ivanem Rutem a Jiřím Pátkem punkovou kapelu Visací zámek, která hraje v nezměněné sestavě dodnes., přičemž Haubert je autorem většiny textů kapely.

Pokud ho zmíníme co by "mistra pera" v roce 2005 vydal u nakladatelství Julius Zirkus knihu Básně, aneb, Visací zámek podle Jana, která obsahuje texty písní kapely Visací zámek a úvodní proslov o vzniku kapely.
Roku 2007 vyšla také u nakladatelství Julius Zirkus druhá Haubertova kniha Hluboká orba, aneb, 20 let Visacího zámku, která mapuje historii kapely u příležitosti 25. výročí její existence.
Kniha obsahuje úryvky z deníku, který si Haubert psal v roce 2002. Deník zachycuje koncertování kapely, dění při povodních v roce 2002 či postřehy ze zápasů pražských Bohemians a byla nominována na literární cenu Josefa Škvoreckého.
V roce 2009 vydal sbírku povídek pod názvem Všelijaké povídky a roku 2011 vyšla také jeho audio-kniha "Masakr & Hašiš".

Visací zámek, punková legendární skupina založena roku 1982 vlastně začala být slavná ještě před tím, než vůbec vystoupila. Nesla se fáma, že jsou nejlepší punková kapela v Praze, tedy nezbývalo, než tyto řeči potvrdil, a že to "Visáči" s přehledem a v pohodě dokázali,  ví dávno každý z nás.

Bylo tehdejší období tak divoké, jako se někdy tvrdí? Na to sám Haubert svého času v rozhovoru pro Novinky. cz odpověděl:
"V devadesátých letech nám přišlo punkově žádoucí demolovat šatnu. Jednou v Bratislavě na hotelu se dostalo i na demolici pokoje. Druhý den jsme ale ty skříně zase složili a revolta skončila.
A jestli se ptáte co my a drogy? Tvrdé drogy nás úplně minuly, maximálně někdo potáhl trávu nebo hašiš. Samozřejmě řádně se vyšňořit bylo naší chloubou. Řetězy, placky, černé brýle a kabáty k nám patřily. Náš punk byl ale pojímán vždycky s nadsázkou a humorem. A žili jsme na vysokoškolských kolejích, ne v kanále."

No a jak vidí Haubert další éru "Visáčů"?
"Ve čtyřiceti jsem měl krizi. Teď už si nekladu otázky typu - co bude s kapelou a jak dlouho budem hrát. Zabalíme to, až prostě nebudou chodit lidi."

Za Rockmanii - Pevné zdraví, Hony!