Jan Kavale - Opomenutá opravdová osobnost českého rocku!

24.01.2020

Skupina F.R.Čecha, vpravo Jan Kavale.
Skupina F.R.Čecha, vpravo Jan Kavale.

Text: Pepíno Sodomka

Dnes oslaví své 71. narozeniny dle mého názoru trochu opomíjená rocková legenda, Jan Kavale.

Jan je český baskytarista, známý především z jeho působení v kapele Benefit, dále Skupině F.R. Čecha se zpěvákem Jiřím Schelingerem, Semelkově S.L.S., či kapele Yetti.

Kavale je spolu-autor několika opravdových, dá se říct klasických songů naší rockové scény, za sebe chci zmínit např. písničku "Pohřeb přítele" v podání Jirky Schelingera, což je hodně krásná a silná věc.

Zarážející a dle mého názoru dosti smutné je, že ačkoliv Honza stál u zrodu toho hodně dobrého, co se v našem rocku zrodilo, není o něm bohužel např. na netu, ale i jinde téměř nic k nalezení, jako by téměř neexistoval.

Při jeho sedmdesátce minulý rok se pod mým tehdejším příspěvkem na facebooku strhla zajímavá debata, kde že je vlastně konec nejen Kavalemu, ale i "Kam přišel ten Rickenbacker?!", baskytara, bez níž si Honzu bylo stěží v tehdejších dobách představit a tento jeho nástroj se stal doslova legendou.

Nejmenovaný hudebník mi sice napsal, že ví kde leží, lépe řečeno visí, ale z kolegiality to bohužel neprozradí, i když je to opravdu nádherný veterán.

Na faktu, že dnes se o Kavalem téměř nemluví má možná svůj díl to, že jak někteří říkají je člověkem, který se co by flegmatik nikdy nikam necpal, ani nedral, nicméně můj názor je, že Jan Kavale je opravdu obrovská osobnost naší rockové scény, která si pozornost jistě zaslouží plným právem!

Celá Rockmanie s velkým díkem za vše, co si pro náš český rock vykonal přeje mnoho let v pevném zdraví, Honzo!

Foto: Karel Jenčík,  Petr Košař a archív stránky Bigbít.

Benefit - rok 1971, vlevo Jan Kavale.
Benefit - rok 1971, vlevo Jan Kavale.