Janis Joplin - Je lepší alespoň chvíli žít, než umřít v sedmdesáti, v křesle před televizí!

19.01.2020

Text : Pepíno Sodomka 

Dnes by se oslavila své 77. narozeniny "nesmrtelná" JANIS JOPLIN!
Janis Joplin - (19. 1. 1943- 4. 10. 1970) byla americká bluesová a rocková zpěvačka a kytaristka, je též i považována za představitelku bílého soulu.

Zemřela ve věku pouhých 27 let a stala se jedním z hlavních symbolů hnutí hippies.
Mnozí jí též nazývali  "Hendrix v sukních".

Vyrůstala a zpívala v éře 60. let a amerických hippies. Nosila tehdy vesty po dědečkovi, dlouhé korále po babičce a sukně s indiánskými motivy.
Chtěla se odlišit od konzumní společnosti a distancovat od vietnamského válečného syndromu. Jako hippies vyznávala lásku, květy a  elektrické kytary.

Janis v jedné své písní říká: "Nechci být jen nějakou Barbie, věšákem na pěkné šaty, figurínou, chci to být hlavně já"...
Co tím myslela? Stejně jako kdysi její obdivovatelé, zejména květinové děti chtěla zůstat věčným upřímným dítětem, které když prší, neschovají se pod make-up nebo deštník a běží se radovat z kapek deště nebo dokonce kaluží.

Janis bohužel zemřela ve věku pouhých 27 let, ale i tak její krátká hudební kariéra stačila na to, aby se zapsala trvale do historie rockové hudby jako jedna z jejích nejvýznamnějších představitelek.
Byla rovněž v roce 1995 uvedena do  Rock and Roll Hall of Fame.

Jeden z jejich známých výroků "Je lepší alespoň chvíli žít, než umřít v sedmdesáti, v křesle před televizí a v papučích" se ji tedy bez zbytku splnil.

V den jejich nedožitých narozenin se naše Rockmanie  připojuje k jistě velikému zástupu těch, co jí měli a mají rádi a věnujeme jí vzpomínku,  kterou si jistě zaslouží...Bůh opatruj Tvojí duši, Janis...