János Kóbor - Obstát v konkurenci, jakou byl český Blue Effect bylo těžké!

07.05.2020

Text: Pepíno Sodomka

Zdá se to až neuvěřitelné, ale již své 77. narozeniny dnes oslaví maďarský hudebník a zpěvák János Kóbor, zakladatel rockové skupiny Omega.

Tahle kapela, která vznikla v září roku 1962 patřila v 70. letech k nejlepším interpretům progresívní rockové hudby a její věhlas daleko překročil hranice tehdejšího tzv. východního bloku. Jejich obrovský hit Gyöngyhajú lány u nás známe v mnoha verzích, tou nejznámější je Dívka s perlami ve vlasech v v podání Aleše Brichty.
Těch světově známých coververzí tohoto songu je něco kolem šedesáti a zpívají se asi v deseti světových jazycích. 

János svoji první  skupinu založil se spolužáky z gymnázia, kde se sešel mimo jiné s pozdějším spoluhráčem z Omegy, bubeníkem Józsefem Lauxem. Jeho další hudební dráha je od roku 1962 až do současnosti spojena téměř výhradně se skupinou Omega.
Podílel se na všech jejích albech jako hlavní zpěvák.
Výjimku v tomto směru tvoří pouze anglicky zpívané album Omega The Red Star From Hungary z roku 1968, neboť se nepodařilo vyřídit Kóborovo vycestování do Anglie, kde se album natáčelo (na albu je však přesto uveden).
Jedinou jeho aktivitou mimo skupinu byla v roce 2009 účast na koncertech skupiny Scorpions v Budapešti a v Košicích.

Sám Kóbor se v jednom z rozhovorů pro Karlovarský deník vyjádřil, že si je vědom, že Omega je pro určitou generaci českých a slovenských posluchačů doslova kultovní kapelou a dodal, že mluvil s mnoha lidmi, kteří s plnou vážností tvrdili, že Omega významně ovlivnila jejich hudební názor. 

Popularita kapely by se jistě také dala shrnout do konstatování, že "každý z nás měl alespoň jednu jejich desku".

János rovněž rád vzpomíná na začátky Omegy, kdy v roce 1964 v pražské Lucerně odehráli vůbec jejich první zahraniční koncert.
Roku 1971 se do ní vrátili a nebylo to dle jeho slov pro ně vůbec jednoduché:
"V jedenasedmdesátém roce v Praze jsme byli strašně nervózní, protože jsme tam vystupovali vůbec poprvé v nové sestavě - tedy v té sestavě, ve které hrajeme dodnes. Měli jsme jenom týden na zkoušení a bylo to pro nás dost náročné... Pokud si vzpomínám, byl to třídenní festival, kterého se zúčastnily veškeré významné kapely východního bloku. Třeba český Blue Effect nebo Polák Czeslaw Niemen, čili velmi silná jména. Strašně jsme se báli, jak v takové konkurenci obstojíme."

Skupina Omega hraje již od roku 1962, což se zdá až neuvěřitelné a dá se říct opravdový unikát. Jak se na to dívá sám János?
"Začínali jsme na gymnáziu jako školní kapela a během prvního desetiletí naší existence se Omega zformovala do sestavy, ve které působí od roku 1971. Samozřejmě, názory se různí a diskuze probíhá. Naštěstí ty naše názory nikdy nebyly až tak rozdílné, aby to ohrozilo stabilitu kapely. A proto i po těch dlouhých letech držíme pohromadě. V tom jsme dovolím si říct ještě lepší než Rolling Stones."...

Myslím, že Omega je i v naší zemi opravdovým pojmem a moc rád se jménem Rockmanie zařazuji do zástupu gratulantů. Moc přeji pevné zdraví a ještě hodně let s Omegou v zádech, Mr. Kóbor!!!Omega
Omega