Jim Marshall - "Táta hluku", který dal rocku syrovost a decibely!

05.04.2020

Text: Pepíno Sodomka

Dnes je tomu již 8 let, co ve věku 88 let navždy odešel člověk, který dal rocku syrovost a decibely, Jim Marshall.

Jim byl byl zakladatel společnosti Marshall amplification vyrábějící světoznámé hudební zesilovače.

V dětství trpěl tuberkulózou kostí, která jeho život významně poznamenala, kdy většinu školních let strávil uzavřen od kotníků po ramena ve speciálním plastovém krunýři.

První zesilovač vyrobil roku 1962, dva roky poté se to rozjelo ve velkém a Marshall byl na cestě, která vyvrcholila tím, že později dodával mamutí zvukové systémy skupinám jako Uriah Heep, Deep Purple, Status Quo, Led Zeppelin, Kiss atd.

Jim nehrál v žádné kapele, přesto velká řada známých rockerů si ho vážila a říkali mu "Táta hluku", nebo "Pán hluku".
Nutno ale dodat, že sám bral lekce na bicí u Maxe Abramse a od roku 1949 se Jim také začal profesionálně věnovat výuce hry na bicí.

A proč se vlastně zesilovače staly jeho životem? Miloval rockovou muziku a sám k tomu řekl "Chtěl jsem jim dát zvuk, který měli v hlavách".

Jimi Hendrix byl asi největší propagátor a obdivovatel Marshallu a jak na setkání s ním vzpomínal sám sám Marshall?

"Jimi se dostal k Marshallu prostřednictvím mého žáka, bubeníka Mitche Mitchella. Jimi hrál u Ronnieho Scotta v Londýně a kapela, která tam vystupovala, používala naše aparáty, takže Jimi musel taky.
Jimimu se hodně líbily, takže požádal Mitche, aby nás seznámil. Už proto, že máme stejné jméno. Jimi se totiž celým jménem jmenoval James Marshall Hendrix. Když přišli, první věc, kterou Jimi řekl, byla: "Musím používat Marshally." Ihned mě napadlo - sakra, další Američan, co chce něco zadarmo!
Ale Jimi hned pokračoval: "Všechno vám samozřejmě zaplatím za normální cenu. Chci pouze, abyste mi zajistili servis, kdekoli budeme hrát." Jeho technik potom strávil několik dní u nás v továrně a Dudley ho naučil, jak vyměňovat lampy, nastavovat bias a takové ty věci.
Asi byl hodně šikovný, za celou dobu jsme Jimimu nemuseli poskytovat žádný servis."

Jménem Rockmanie s díkem veliká zdravice tam nahoru, Mr. Marshall...