Karel Jenčík - Bubenický nestor českého bigbítu!

07.04.2020

Text: Pepíno Sodomka

Stále je dle mého názoru u nás hodně opomíjených opravdových osobností naši rockové scény a jednou z nich z nich je bezesporu Karel Jenčík, český bubeník, který právě dnes slaví své 68. narozeniny. 

Karel se narodil v Olomouci dne 7. dubna 1952 a co se jeho hudební éry týče, rozhodně daleko jednodušší by bylo psát s kým nehrál, protože seznam kapel a muzikantů, s nimiž za svoji kariéru hrál je opravdu hodně velký.

Mezi ty nejznámější jistě patří Benefit, který Karel roku 1971 založil spolu s Čepelákem, Vodičkou, Kavalem a Lešem.

Poté Karel hrál ve známé jazzrockové skupině Energit, která v čele s kytaristou Lubošem Andrštem dodnes patří k absolutní rockové špičce u nás. 

Po třech letech v Energitu se Karel roku 1979 stal členem známé skupiny Projektil, se kterou mimo jiné nahrál legendární a nesmrtelnou baladu "Zahrada ticha".

Karel Jenčík a Projektil
Karel Jenčík a Projektil

Potom Karel Jenčík působil v kapele Kentaur-později Karamel a roku 1986 se stal bubeníkem naší metalové legendy, skupiny Arakain, kde bubnoval do roku 1988.

Nutno zmínit, že poté byl i členem skupin Assesor, Drakar, Něžný Octopus a nyní ho lze vidět za bicí soupravou skupiny Doggybag.

Karel Jenčík a Arakain
Karel Jenčík a Arakain


Já osobně si Karla Jenčík vážím a dovolím si ho označit za opravdového nestora a osobnost českého rocku.

Jménem Rockmanie  přeji moře let, plných pevného zdraví a radosti z milované muziky, Karlíku!