Jiří "George" Kozel - Opomíjená, přesto veliká osobnost českého rocku!

03.04.2020

Text: Pepíno Sodomka

Jiří Kozel, často vystupující i pod jmény George Kozel či George Kay je český bluesrockový a hardrockový baskytarista, který právě dnes slaví již své 71. narozeniny.

V úvodu jsem ho nazval opomíjenou, velkou osobností naši tuzemské scény a za tímto tvrzení si opravdu stojím, nakonec zasvěcení mi jistě dají za pravdu a Vy ostatní posuďte sami.

Jirka, rodák z pražské Bubenče po skočení školní docházky začal studovat polygrafickou školu, která shodou okolností právě v polovině šedesátých let představovala bohatou líheň českých rockových muzikantů, např. zde studovali Vlado Čech, či Ivan Hajniš.

"'Domluvil jsem se s Vladimírem Mišíkem, s Ťopem a Vlado Čechem, že uděláme kapelu. Podle modrých knížek, které jsme všichni měli, pro ní Vláďa vymyslel název Blue Effect"...tak na toto období vzniku legendární české rockové formace sám Goerge vzpomínal. 
Nutno dodat, že poté George zavolal kytaristu Radima Hladíka, který na nabídku kývl a tím započala éra naší stěžejní rockové kapely.

Jirka po odchodu z této naší rockové legendy emigroval do USA, odkud se později přestěhoval do Švýcarska.

Koncem 70. let založil skupinu Crown, ve které hrál také i český bubeník Karel "Káša" Jahn a zpěvák Patrick Mason, kterého v roce 1980 nahradil David Byron ze skupiny Uriah Heep.
Jiří hrál také ve skupině Tarantula, ve které s ním hráli Petr Janda (kytara), Józef Skrzek (klávesy) a Jaroslav "Erno" Šedivý (bicí).
Nyní hraje se skupinou George Kay Band, ve které s ním občas vystupuje i někdejší spolupracovník Rolling Stones, Sugar Blue.

Viktor Sodoma, Karel Kahovec, Michal Prokop, Goerge Kozel a Luboš Andršt.
Viktor Sodoma, Karel Kahovec, Michal Prokop, Goerge Kozel a Luboš Andršt.

Výčet jmen hudebníků, s nimiž měl Geogre něco společného je opravdu obrovský, např. v létě roku 1991 přišlo na svět opět mezinárodní R&B trio Blue Hi-Way, v němž se George spojil s Jerrym Campbellem a starým parťákem "Kášou" Jahnem.
Společně procestovali celou Evropu, koncertovali ve Spojených státech a v roli předkapely hráli  třeba na koncertech Erica Burdona, Alvina Lee, Louisiana Reda a řady dalších. 

Myslím, že Jirka Kozel vzhledem k tomu, s kým vším za svojí éru hrál se dá právem označit za opravdovou českou hudební osobnost!
Vždy dělal po světě hodně dobré jméno českému rocku, za což mu patří s velikou gratulací veliký dík!

Jménem Rockmanie moc přeji pevné zdraví, George!