Jirka Hopp - Muž ze železných hor a hlasem jako zvon!

08.02.2020

Text: Pepíno Sodomka

Dnes je tomu právě rok, co navždy odešel jeden z našich nejlepších rockových zpěváků, Jiří Hopp.
Můžete o tomto mém výroku polemizovat, můžete o něm pochybovat, ale to je to jediné, co se s tím dá dělat, protože Jirka byl člověk, který hlas jako zvon opravdu měl!

Pěvecká dráha Jiřího Hoppa započala již v šesti letech, kdy začal zpívat v dětském  sboru.
Již ve škole s kamarády založil skupinu The Stomatch Band, kdy jeho oblíbenou byla skupina Creedence.
Poté zpíval ve skupinách Evangelium a Odpadky, která později změnila název na Acylpyrin.
Již v té době parádně zvládat zpívat songy jako např. "Child in time" od Deep Purple či "Telegram" od  Nazareth.
Po zákazu této skupiny bolševickým režimem vznikla z trosek této kapely skupina  Rock Automat, kde se Jirka potkal mimo jiné i s Lucií Bílou, tehdy samozřejmě ještě neznámou Hankou Zaňákovou.

Po vojně, která přerušila jeho hudební dráhu ho oslovil jeden z našich nejlepších bubeníků Karel Jenčík a kytarista Ivan Sekyra a Jirka se stal zpěvákem kapely Projektil.

Jirka Hopp vešel po povědomí rockových fanoušků také díky spolupráci se skupinou F.R.Čecha a právě on nazpíval legendární singl "Zemětřesení" a "Strážci majáku", což byly songy z připravovaného alba "Zemětřesení" Jirky Schelingera, které bohužel Schelinger nestačil natočit.
Tento singl pár dní po jeho vydání byl okamžitě trnem v oku vládnoucím soudruhům, kteří s "logikou" jim vlastní v části textu "Uteč sestro, uteč mámo, uteč brácho!" viděli výzvu k emigraci a okamžitě ho stáhli z prodeje.
Nicméně za těch pár dní se ho stihlo prodat kolem 50 tisíc!

Jirka také nazpíval na albu F.R.Čech 1983 hit skupiny Krokus "Tokyo Night" s českým textem "Lásky klaun", což byla neuvěřitelná pecka a také legendární song Ringa s názvem "Diskotéka", který nazpíval spolu s s Milanem Schelingerem, Karlem Kahovcem a bráchou Ringa, Sváťou.

Ač to třeba ne každý ví, Jirka se i krátce objevil svého času v kapele Benefit, a to díky odvaze Milana Viplera a na popud Vládi Koudelky, protože v té době měl Hopp zákaz vystupování.
Tedy při občasném zpívání s Benefitem si Jirka vydělával co by metař v Libni, přičemž jako narážku na song "Diskotéka" na něho známí křičeli "Jirko, kam jdeš? Do Amfóry?"

 Jeho nejúspěšnější pěvecké období bylo jistě v Projektilu, kde zpíval od roku 1983 až do úplného ukončení jeho činnosti.
Po vystoupení na Sázava festu roku 2002 se tato kapela chystala na další vystupování s programem "Zpátky do zahrady ticha", bohužel dva měsíce poté navždy odešel kytarista Ivan Sekyra a tím se éra této výborné kapely uzavřela.

Jirka poté pověsil dá se říct zpívání na hřebíček a byl hlavní organizátor festivalu Folkový kvítek na Konopišti a předseda Květu - sdružení klubů dětí a dětských domovů v ČR.

Jeden z mých nejvíce oblíbených songů Projektilu je Jirkou Hoppem zpívaná věc "Muž ze železných hor"....je tomu rok, co tento "muž z hor železných" jak jsem já osobně Jirku nazýval, navždy odešel.

Za Rockmanii skládám velký dík za vše, co jsi pro náš český rock vykonal a s úctou posílám zdravici tam nahoru, Jirko!