Jirka "Mamut" Stárek - Krátká životní cesta "divokého ranaře"...

07.07.2020

Text: Pepíno Sodomka

7. července roku 1952 se v Praze narodil  jeden z  nejlepších bubeníků naší rockové historie, Jirka Stárek, zvaný "Mamut". Bohužel jeho pozemská cesta se ukončila 24. listopadu 1994, kdy nás opustil ve věku pouhých 42 let.

Jirka se narodil v Praze v hudební rodině. V letech 1967-1973 studoval na Pražské konzervatoři hru na hoboj a bicí nástroje. Poté nastoupil studium skladby na Akademii múzických umění, kterou úspěšně dokončil v roce 1979. Se svou hudební tvorbou zvítězil v několika mezinárodních hudebních soutěžích a jak známo nebyl tedy "jen" rockovým bubeníkem, ale rovněž uznávaným skladatelem co se týče vážné hudby.

Mamut byl členem mnoha známých rockových uskupení a to kapel Markýz John (1971-1972) Beatus (1972-1975), Skupina Františka R. Čecha (1975-1979), Katapult (1979-1981), Kentaur (1981-1982) a Karamel (1982-1987).

Skupina F.R.Čecha - Jirka Schelinger, Mamut Stárek, Jan Kavale, Standa Kubeš a F.R.Čech
Skupina F.R.Čecha - Jirka Schelinger, Mamut Stárek, Jan Kavale, Standa Kubeš a F.R.Čech

Z jeho rockových skladeb jsou zřejmě nejznámější písně Neskutečná, Divné tušení a Bílý sníh létá, které nazpíval Jiří Schelinger. 

Já osobně svého času jsem měl tu čest se s Mamutem setkat v Chrasti na Chrudimsku, kam tehdy přijel se skupinou Labyrint a nikdy nezapomenu na společné posezení, podložené nějakým tím panáčkem. Mamut byl plný humoru, nicméně poté, co v debatě došlo na Jirku Schelingera, Mamut se zadíval tam nahoru a se smutkem v hlase řekl: "Jirky mi je moc líto, musíme se bavit o něčem jiném" a opět se podíval zádumčivě na oblohu již pod rouškou noci a v jeho pohledu bylo cosi mísící v sobě bolest a smutek, jak by snad měl opravdu ono "Divné tušení"...

Mamut Stárek si i za celkem krátkou životní cestu vybudoval dovolím si říct výsostné postavení v české rockové historii a dodnes je mnohými uváděn co by jeden z nejlepších rockových hudebníků naší země. V pořadu České televize "Bigbít" byl Mamut označen jako konzervatorista a geniální pianista, ale co se týče bubnů "divoký ranař". 
Pro nás, pamětníky starých rockových byl a navždy bude Jirka prostě neuvěřitelný borec!

S respektem veliká zdravice tam nahoru, Mamute!