Jirka Urban - Arakain je moje další rodina!

06.07.2020

Text: Pepíno Sodomka

Dnes oslaví své narozeniny zakládající a nejdéle hrající člen dovolím si říct naší kultovní metalové kapely Arakain, Jirka Urban.

Vznik Arakainu se datuje na jaro 1982, kdy z kapely Apad odcházejí budoucí frontman Arakainu Aleš Brichta a s ním i čerstvý kytarista Jiří Urban a bubeník Miroslav Nedvěd. K nim se později přidal zkušený kytarista Rudolf Rožďálovský a baskytarista Olda Maršík. Všichni členové Arakainu byli ze začátku ovlivněni kapelami jako Iron Maiden, Judas Priest, Saxon a dalšími příslušníky Nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM). Svůj první koncert odehráli v Kulturním domě Cíl v Praze 10. Poté následovaly další vystoupení, zejména na tanečních zábavách.

Jak na toto období vzpomíná sám Jirka řekl v rozhovoru pro České noviny:
"To bylo někdy v roce 1982. Vzpomínám na to s nostalgií, sklepní zkušebna ve vilce (obyvatelé mírně zoufalí), kamínka, obložení z polystyrenu a kartonů od vajec, návštěvy Policie, stížnosti Úřadu. Odpočívárna v předsíni, kde se narazil nejeden soudek a kde se hltaly první pašované desky heavy metalu. A úporné zkoušení 3x v týdnu. Pak první akce na Praze 10 v klubech a pak už na taneční zábavy, na kterých nám to za komunistů vydrželo dlouho - tam se dalo prominout leccos. I tehdy neotřelý heavy metal :-)"

Jistě řadu metal fans zajímá, co vlastně pro Jirku Arakain znamená, což Jirka pro Kulturu21 vyjádřil slovy:
"Arakain je další rodina, zábava, koníček, který se stal naštěstí i povoláním. Je jako dítě, který se musí opečovávat, udržovat, cvičit, pěstovat. Chuť se vším seknout může někdy a určitě zřídka nastat, ale hudba je tak silný emotivní zážitek, že jej jen málokteré povolání dokáže nahradit tak, aby si člověk řekl, že je v něm spokojenější. Naštěstí jsme ale takovou krizi nezažili!"

Ve zmíněném rozhovoru mimo jiné mluvil o tom, jaký je jeho oblíbený song kapely:
"To se asi nedá přesně definovat! Jsou stálice, které se vyprofilovaly mezi kapelní hity. U mě to je například Apage Satanas nebo Farao, z nových desek to budou překvapivě takové zvláštnější skladby jako je Hvězda nebo Lysohlávky. A skladby, které nemáme rádi neskládáme a když už, tak je nehrajeme! :-)"

A je někdo z muzikantů, s kterým by se osobně rád sešel?
"O mě je známo, že přestože dělám léta heavy metal, ctím nesmírně Beatles. Takže takovým hudebníkem by asi určitě byl Paul McCartney. Ale osobností by se našlo jistě mnoho, se kterými bych se chtěl potkat..."

"Přál bych nám přízeň fanoušků, protože jak se neustále opakuju, bez nich to postrádá smysl. To je asi nejpodstatnější, k tomu nevysychající invenci a zdraví. Ostatní už přijde samo. Věřím, že tu ještě nějaký pátek budeme a že ještě máme co říct."... dodal Jirka na závěr zmíněného rozhovoru a jistě je na místě Jirkovi, co by jednomu z českých "metalových otců" popřát nejen kupu zdraví a hromadu muzikantských let, ale složit i velký dík za vše, co pro naše metalová srdce dělá. Díky, Jirko!

Foto: archív Jirky Urbana
Zdroj:  České noviny, Kultura21 a skupina Arakain.

ARAKAIN
ARAKAIN