Kapela OP3RA servíruje poctivou porci progresivního rocku!

10.06.2020

Text: Pepíno Sodomka

Na rozdíl od toho, co tento termín napovídá, název kapely Opera, která v názvu používá číslovku 3, nebyl inspirován klasickým vystoupením, které se odehrává v divadelním prostředí. I přesto, že se v jejich hudbě také vyskytují dramatické prvky, název kapely pochází z latinského slova "práce" nebo "tvorba". 

Stejně tak, jako název samotný může mít mnoho nuancí významu, tak i jejich hudba má mnoho odstínů: melodická, fascinující, eklektická, posunující hranice...
Ital Mauro Paderni aktivně působící v Londýně a český bubeník Roman Sobotka spojili své síly s kytaristou Jaroslavem Kubrem a basistou Janem Firkem, aby dali život této "hudební tvorbě". 

Kapela vznikla v roce 2019 v Praze a vydala své debutové album 14. ledna 2020, které je distribuováno na všech hlavních digitálních platformách (Spotify, iTunes, Amazon Music, Deezer, Google Play atd.).
Celé album bylo nahráno a mixováno Maurem ještě před vznikem kapely. Tedy on sám stojí za všemi nástroji kromě bicích, na které již na albu hraje Roman.
Finální produkt masteroval Ade Emsley (Iron Maiden, Airrace, Alison Moyet, Jake Bugg, The Treatment, Tank, Voodoo Six, Blaze Bailey, Steve Harris British Lion) z Table of Tone Mastering v Londýně. 
Od konce ledna 2020, už v kompletní sestavě, začali vystupovat i naživo. 


Představme si tedy jednotlivé členy této jistě pozoruhodné kapely:

Mauro Paderni - zpěv, kytary
 Mauro se narodil v Itálii, ale žil 15 let v Londýně než se přestěhoval do České Republiky, kde založil kapelu Opera. Je však stále aktivně působící na britské hudení scéně jako nájemný muzikant (kytarista/ basista) a backline technik (kytarový technik/ basový technik). 
Jako muzikant působil v kapelách L'Anima, Voodoo Six, Lucifer Star Machine a v roli předskokanů se objevil po boku kapel Adrenaline Mob, The Winery Dogs a Hawkwind. Jako kytarový technik pracoval pro M. Kennedyho, nebo kapely Steve Harris British Lion, Tigertailz a Breed 77. Též se tedy účastnil co by technik předskokanů mnoha turné světových kapel jako např. Iron Maiden,  U.F.O,  Helloween, Accept, Megadeth, Anthrax, Ghost,  Sabaton  atd.

Jaroslav Kubr - kytary
 Jarda je zkušený muzikant, který na hudební scéně působí již mnoho let,  během nichž působil, nebo stále ještě působí v různých kapelách jako jsou Albion, Liu Cain, Strike, Out of SilencePankix. V Opeře nejen že skvěle doplňuje kytarové party, ale zpívá také doprovodné vokály, čímž obohacuje zvuk celé kapely v rámci živých vystoupeních. 


Roman Sobotka - bicí
 Roman pochází z vesnice Dobronín u Jihlavy. Na bicí začal hrát už ve třech letech. Byl to jeho největší koníček, kterému věnoval veškerý volný čas.
Navštěvoval Základní uměleckou školu v Jihlavě obor bicí a klavír a od 16 let studoval v Praze u Miloše Veselého.
Jeho hudební počátky jsou spojené převážně s rockovou muziku, postupem času se však začal věnovat jazzu a ten se stal jeho velkou láskou. Ale jak sám říká, nebrání se žádnému hudebníku stylu.
Začínal v malých kapelách z okolí, jako byla například jihlavská kapela Healthy Blood. V roce 1999 dostal nabídku do polenského Big bandu, kde působil 2 roky.
Protože se chtěl i dále věnovat jazzu, začal hrát v brněnském RS Bandu, kde se setkal s muzikanty od Gustava Broma.
Účinkoval v Praze na Yamaha drummer meetingu (2002), spolupracoval s Lewron orchestra na multimediální show Vichry, se Zorou Jandovou na její desce Fifty Fifty, nebo s plzeňskou kapelou Electric Lady, kde hrál dva roky.
Mnoho zkušeností získal několikaletým hraním v zahraničí jako nájemný muzikant. Působí také jako studiový bubeník, dělá semináře, záskoky, učí na bicí a věnuje se i vlastní tvorbě... Kromě kapely Opera, hraje v současné době také s pražskou kapelou Pankix.

Ján Firek - basa
 Honza je multi-instrumentalista, který je známý jako "Český Flea" díky jeho stylu hraní, který připomíná basistu kapely Red hot chili peppers.
Narodil se na Slovensku, ale než se usadil v Praze a doplnil kapelu Opera, hodně cestoval. Začínal jako samouk na basovou kytaru a později se učil u Davida Vřešťála.
 Honza je ale také velmi dobrý kytarista a bubeník. Kromě Opery se věnuje také svému sólo projektu s názvem Emit Remmus, který se pohybuje od rocku přes funk, metal až po progressive. Spolupracuje také s Patrikem Bulakem na projektu Intueri.

Více info o této kapele najdete na https://operaband.com .

Náš názor v Rockmanii je jednoznačný, o téhle bandě určitě ještě hodně uslyšíme!!!