Když kapela z Chlumce vyprodá Lucernu aneb jak Komunál dobyl Prahu!

21.02.2020

Text: Pepíno Sodomka

Komunál, kapela z Chlumce nad Cidlinou je hodně skloňovaným jménem na naší hudební scéně.
Tato skupina vládne obrovskou základnou svých fanoušků.kteří často jezdí za kapelou stovky kilometrů, čímž se může pochlubit opravdu málokdo!

Přesto lze z některých úst slyšet posměšné urážky řadící tuhle kapelu mezi sortu skupin hrající tzv. "Agro-metal" a v mnoha případech je "pasují" na hlavní představitele tohoto "stylu" u nás.
Nevím, kdo tenhle název vymyslel a nechci řešit ani jeho význam, ale určitá sorta rockerů jej používá jako hanlivé označení kapel, které podle nich neumí hrát a hrají jako na zábavách před 30 lety, což jsem několikrát i slyšel.

Potažmo jsou i slyšet hlasy, které devalvují tyto skupiny, uráží jejich fans a jejich hudební i kulturní rozhled, když jim stačí "tří akordové halekačky" a že vlastně dnes ani nemá význam si dát práci s nějakou náročnější muzikou.
Nemyslím si, že tohle je pravda a stejně tak si nemyslím, že naši fanoušci bigbítu jsou omezení, což lze třeba vidět na koncertech kapely Progres 2, která patří k tomu nej, co u nás máme a nikdy nehraje před poloprázdným sálem.
Drtivá většina rockerů mé generace u nás vyrostla na Katapultu a kapelách hrajících na bigbítových tancovačkách, což byly naprosto úžasné časy! Kapely, které tancovačky hrály, nebyly vůbec špatné, např. Odyssea, Benefit, Pumpa a mnohé další. Tyto kapely stojí dodnes rozhodně za pozornost a poslech těm, kdo ty zlaté časy bigbítů nepamatují.
Pak hrála spousta kapel převzaté věci od známých, hlavně zahraničních kapel, ale i tihle "dělníci bigbítu", jak je trefně nazývá kamarád Zdeněk Reimont z léta již neexistující pardubické kapely Elan, udělali pro náš bigbít strašně moc!


Ale zpět ke Komunálu. Popularita této kapely rok od roku roste a myslím, že nepřeháním, když si dovolím říct, že se pomalu, ale jistě začíná řadit k absolutní špičce naší rockové scény, ať se to komu líbí nebo ne.
Proč tomu tak je? Komunál na každém svém postu má prostě opravdu hodně dobrého muzikanta a k tomu leader a zpěvák Luboš Suchánek, muž s neuvěřitelným charisma i hlasem. Vůbec Luboš patří mezi top zpěváky u nás, a to nejen rockové. 

Jde i o to, že v jejich písních lze najít sám sebe, každý, kdo je poslouchá, najde song, v němž mnohdy pozná svůj životní příběh. Tahle kapela dokáže vyprávět o životě v plné nahotě, jak o touhách, tak i bolestech. Z jejich songů jde prostě neuvěřitelná síla.
A proto se sjíždí na jejich vystoupení fanoušci z celé země, svolávají se na sociálních sítích a víkend co víkend jezdí mnoho kilometrů oblečeni do jejich dresů či triček hrdi na to, že patří k této "Komunální rodině".
Na jejich vystoupeních můžete vždy čekat narvaný sál, plný bezvadných lidiček všech věkových kategorií, kteří všechny songy zpívají s kapelou, na kterou prostě nedají dopustit. Myslím, že hodně kapel jim právě tohle může opravdu závidět, což určitě velkou měrou vede k těm negativním ohlasům. 

Nyní si Komunál vzal opravdu velké sousto, kdy se rozhodl uspořádat koncert 22. března 2020 v pražské Lucerně, která svého času byla uváděna jako měřítko úspěchu či  neúspěchu, zkrátka kdo jí dokázal vyprodat, prostě uměl!
Komunál v Lucerně pokřtí své nové album nazvané "Naše věc" a již notnou dobu před tímto koncertem hlásí "Vyprodáno".

 "Když jsem byl dítě a v televizi šly pouze dva programy, sledoval jsem s mamkou koncerty našich největších hvězd tehdejší doby z pražské Lucerny. Olympic, Václav Neckář, Karel Gott, Hana Zagorová....atd. Nikdy by mě nenapadlo, že jednou v sobě najdu tu neskutečnou drzost a pokusím se pokřtít naši novou desku se svými ,, pokrevními bratry" v těchto majestátných prostorech.
Považuji to za uzavření pomyslného kola těch neskutečných let a také důvod říct klukům v kapele ,, kluci díky, stálo to za to...jsem na Vás pyšnej", řekl k tomu zpěvák Komunálu, Luboš Suchánek.

Připomíná to pohádku o tom "Jak kapela z "vesnice" dobyla velkoměsto", a řekl bych, že tomu tak opravdu je.
Za nás v Rockmanii mohu do řad Komunálu i jejich fans poslat je jeden vzkaz: "Klobouk dolů, Pánové!"

Foto: Pavel Novák, Luděk Blovský a skupina Komunál