Kniha Dana Horyny vypráví o hledání cesty ke svému vlastnímu já...

24.04.2020

Text: Pepíno Sodomka

I vzhledem k současným opatřením z důvodu pandemie vyšla celkem v tichosti kniha Radky Červinkové, která hovoří nejen o životě zpěváka Dana Horyny a nese název "Přežil jsem sám sebe".

Dan se myslím již nyní, za svého pozemského života stal legendou. A to nejen co se týče rockové muziky, ale i svým přístupem k vlastnímu životu, tedy k sám sobě.
Pokud se Vám to zdá málo, dle mého názoru jste nepochopili vůbec  filosofii života a zřejmě ani smysl naší pozemské cesty.

Ono jak i sám Dan často říká, naším největším nepřítelem jsme vlastně my sami, respektive stav naši mysli, podle níž jednáme a konáme.

Já osobně nejsem příznivec jakýchsi "recenzí", zda to, či ono je dobré nebo špatné.
Toto hodnocení je pouze můj subjektivní pohled na určitou věc nebo dílo, které někdo vytvořil a co člověk, to samozřejmě jiný názor.
A i kdyby se mi výsledný produkt kohokoliv z hudebního, ale i jiného uměleckého světa nezdál až tak dobrý, nemám právo ho pranýřovat, protože co se nelíbí mne, líbí se jinému a co je nejdůležitější, ten, kdo něco vytvořil, pokud do toho vtiskl své srdce a duši, vytvořil tím otisk svého já a to má vždy obrovskou cenu!

Tím jsem ale úplně odbočil od jmenované knihy, která je pozoruhodná a to hned z několika důvodů.
Předně Dan si dokázal v životě přes mnoho pádů a životních proher sám sobě ono zrcadlo pravdy nastavit, podívat se do něj a nejen si tu pravdu přiznat, ale všemu tomu negativnímu se čelem postavit.

O jeho výjimečnosti svědčí, že své pády dokáže veřejně prezentovat a samozřejmě ne jinak tomu je i ve zmíněné knize.
Možná se někteří nezasvěcení nyní pozastaví, proč on vlastně to ten "Zeppelin", jak se Danovi přezdívá vlastně dělá? A k tomu v době, kdy většina lidí, honíce si svá ega a hromadíce majetek vidí chyby vždy jen v druhých, zatím co sami vystupují v až tragikomických rolích jakýchsi "Polobohů".

Ten důvod je prostý. Dan je skromný, srdečný člověk a sám dobře ví, jak padnou na úplné dno je lehké, ovšem cesta tam nahoru je dlážděna nedůvěrou okolí a hodně bolí. 

Tento člověk, kterého si osobně hodně vážím, to dokázal. Je vzorem toho, že i úplného dna lze vzlétnout co by bájný Fénix, najít sám sebe a své místo v životě.
A jelikož sám si onou cestou "do pekla a zpět" prošel, nyní přes deset let působí jako vyhledávaný terapeut, vyznává buddhismus a sám úspěšně pomáhá drogově i alkoholově závislým lidem.

Kniha Dana Horyny by myslím neměla chybět v knihovně žádného rockera, ani člověka, který hledá tu svojí správnou životní cestu.
Z postřehů lidí, kteří zmíněnou knihu mají již doma a začetli se do ní, jsem nabyl dojmu, že jí plně chápou a nejeden hlas již říká, že čím čte dál, tím více musí o tom co přečetl přemýšlet.

Myslím, že o opravdové velikosti člověka svědčí to, že dokáže přiznat své chyby, postavit se jim a když zvítězí nad sebou samým, dokáže navíc pomáhat rozkrývat jiným, jak se oni mají na onu správnou cestu v hledání sama sebe vydat...a takovým člověkem je právě Dan Horyna.

Knihu Dan Horyna "Přežil jsem sám sebe" můžete objednat na této adrese:   https://www.grada.cz/dan-horyna-prezil-jsem-sam-sebe-9701/ 

Díky, Dane!

Foto: Petr Bryk