Luděk Adámek - Ve třinácti jsem se potkal s Led Zeppelin a bylo rozhodnuto!

18.06.2020

Text: Pepíno Sodomka

Dnes oslaví své narozeniny náš, dovolím si říct již legendární baskytarista Luděk Adámek, metal fans hodně známý z jeho působení v kapelách Vitacit či Kreyson.

Jaké byly jeho začátky? Myslím, že nejlépe bude nechat Luďka hovořit samotného, když se o počátku své hudební cesty vyjádřil v rozhovoru pro Rockline:
"Basu jsem poprvé chytil do ruky v osmé třídě, ale s muzikou jsem začal podstatně dřív. Už ve čtyřech letech jsem začal chodit kvůli vybití přemíry energie kromě přípravky na plavání ještě na takzvané orfovské nástroje, což je vlastně přípravka na hudebku.V šesti letech jsem začal v LŠU na violoncello a v deseti ještě k tomu klavír. Počítalo se, že bych mohl jít na konzervatoř a tam jsou povinné dva nástroje. Jenomže ve třinácti jsem se potkal s Led Zeppelin a moje hudební orientace se výrazně změnila. Toužil jsem po elektrické kytaře a cello jsem si dával na koleno místo kytary, kterou jsem neměl. Jednou mi spolužačka řekla, že její bratr prodává el. kytaru, tak jsem k nim hned utíkal. Kytara byla za 350 Kčs, ale já tolik neměl a tak mi nabídl basovou kytaru za 150 Kčs. To už jsem měl, tak jsem ji koupil. Proto vlastně hraju na basu a ne na kytaru. Byla to basa české výroby a už tenkrát docela dost stará. Na jméno si už nevzpomínám.

Nějaké vyhraněné vzory jsem nikdy neměl. Spíš jak jsem zaslechl nějakou zajímavou basovou linku z nahrávky nebo i z rádia (jedno jestli od české nebo zahraniční kapely, jedno jestli pop nebo rock), hned jsem se ji snažil napodobit. Když jsem se trochu naučil hrát na basu, tak jsem různě jamoval s kamarády doma nebo v rádoby zkušebnách. Chodil jsem na zkoušky různých kapel a doufal, že třeba basista nepřijde a já budu moct za něj zaskočit, což se taky párkrát stalo. Tak jsem začal hrát s původně punkovou kapelou ANTITMA 16, ze které nakonec zbyl akorát kytarista Karel Jančák a zbytek se vyměnil za muzikanty, kteří chtěli hrát stejně jako já a Karel hard rock. Pak jsem ještě absolvoval pár zkoušek s artrockovou až jazzrockovou kapelou KATARZE, no a pak už přišel na řadu VITACIT"

VITACIT - Dan Horyna a Luděk Adámek
VITACIT - Dan Horyna a Luděk Adámek

A jaký byl vlastně jeho příchod do Vitacitu, s nímž je jeho život opravdu úzce spojen? 
"Když jsem jednou slyšel VITACIT, ještě než jsem s ním začal hrát, jako předkapelu BLUE EFECT ve Futuru na Smíchově, tak jsem na ně zůstal civět s otevřenou pusou, protože tvrdší českou kapelu jsem do té doby ještě neslyšel. Ze začátku co jsem hrál s VITACITEM tam zrovna Dan Horyna nezpíval, protože byl v BENEFITU. Tenkrát zpíval Kuře a Jirka (kytaristi). Tam za ním odešel po nějaké době i bubeník Venca, protože nebylo moc koncertů. Hledali jsme nového bubeníka i zpěváka, zkoušeli jsme s některými odehrát i koncerty, ale nebylo to pořád ono. Pak z ničeho nic se jednou ve zkušebně objevili Venca s Danem, že chtějí zpátky do VITACITU, ale nechtějí hrát s Jirkou, takže buď oni dva anebo Jirka. Bylo to na Kuřeti a na mě a rozhodli jsme se pro Dana s Vencou i proto, že přinesli nějaké kontakty na pořadatele a VITACIT se začal rozjíždět. Byli jsme na tancovačkách snad jediná kapela, která hrála skoro všechny věci vlastní a ne převzaté a lidi je brali a také jsme díky tomu mohli hrát i koncerty, které nás zajímaly mnohem víc než tancovačky. Postupem času jsme už hráli jenom koncerty."

Takto se tedy odstartovala hudební dráha Luďka Adámka, který se mimo Vitacitu, ve kterém působí dodnes, objevil např. v řadách kapely Kreyson či Dux a rozhodně patří k české metalové špičce.

Naše Rockmanie se moc ráda připojuje k zástupu gratulantů, přejeme hromadu opravdu  metalového zdraví, Luďku!

Foto: Petr Dio 
Zdroj: Rockline