Malý velký muž Ronnie James Dio...

16.05.2020


Je tomu deset let, kdy se rockový svět zastavil a ustrnul. 
16. května roku 2010 ve věku nedožitých šedesáti osmi let totiž zemřel Ronnie James Dio a tím navždy umlkl jeden z nejlepších hardrockových hlasů všech dob. 

Hlas tohoto "malého velkého muže" všem kapelám, ve kterých působil dokázal vtisknout otisk neskutečně vytříbené techniky a až neuvěřitelného hlasového rozsahu.

Ronnie James Dio se narodil jako Ronald James Padavona 10. července roku 1942 ve městě Portsmouth ve státě New Hampshire v USA.

Svoji hudební dráhu započal již v patnácti letech, když roku 1957 jako baskytarista začal působit v nově založené kapele The Vegas Kings, která se za nedlouho po svém založení přejmenovala na Ronnie and the Rumblers.
O rok později se Ronnie již poprvé postavil za mikrofon, kdy nahradil právě odcházejícího zpěváka tohoto uskupení.
V tom samém roce došlo k přejmenování kapely na Ronnie and the Red Caps.
Roku 1961 kapela opět mění svůj název na Ronnie Dio and the Prophets a tento název kapele vydržel až do roku 1967.  Za tu dobu stihla vydat jedno album a několik singlů.
Tento rok byl pro ně rokem konečným a Dio vytvořil nové uskupení pod názvem The Electric Elves později jen The Elves a nakonec se jménem, které kapelu nejvíce proslavilo, Elf. Skupina ukončila svojí činnost v roce 1976.

Rok 1974 Diovi přináší novou výzvu v podobě vstupu do nově vzniklé kapely Rainbow.
Ritchie Blackmore po svém odchodu z Deep Purple oslovil právě Ronnieho i další členy jeho původní kapely Elf.
S Rainbow stihl Dio za pět let svého působení nahrát tři studiová alba a několik dalších nahrávek.

Roku 1979 se Ronnie po odchodu Ozzyho stal členem Black Sabbath a o rok později s nimi nahrál vynikající album Heven and Hell. V roce 1982, po natočení alba Mob Rules tuto legendární skupinu Dio opustil, nicméně se v jejich řadách objevil ještě v roce 1991  a natočil s nimi album Dehumanizer. 

 Ve zmíněném roce spolu s ním opustil "Sabbaty" i bubeník Vinny Appice a společně založili kapelu Dio, ve které Ronnie působil až do své smrti.

Nutno ještě dodat, že v  letech 2006 - 2010, byl Dio rovněž členem uskupení Heven and Hell, což byl projekt tehdejších členů Black Sabbath.

V současné době se o životě tohoto rockového velikána natáčí dokumentární film, ve kterém budou uveřejněny nikdy nezveřejněné záběry, fotografie a nahrávky z jeho života a měl by být dokončen na podzim letošního roku.

Jeho odchod před deseti lety udělal velikou a nenahraditelnou díru do historie světového rocku, jako i do srdcí velikého počtu rockových fanoušků.
Myslíme, že za nás všechny to po jeho odchodu řekl další z uznávaných rockových zpěváků, Glenn Hughes:
"Ronnie byl pravý šéf heavy metalu, ikona a vizionář."

Přejeme s obrovským díkem klid Tvé duši, Ronnie...

Text: Martin Fejfar a Pepíno Sodomka