Martin Kratochvíl - Vystoupení na Čs. beatovém festivalu bylo klíčovým momentem mého života!

22.05.2020

Text: Pepíno Sodomka

.Dnes oslaví své 74. narozeniny náš vynikající hudebník Martin Kratochvíl, který je jak známo jazzový a jazz-rockový hráč na klávesové nástroje.

Mimo to je hudební skladatel, cestovatel, horolezec, autor několika knih, kameraman a režisér.
Jeho jméno je pevně spojeno se skupinou Jazz Q, která vznikla již roku 1964 a Martin byl jejím zakladatelem, spolu s dalším známým hudebníkem, Jiřím Stivínem.
Do širokého povědomí se tato skupina dostala na počátku 70. let, kdy v ní rovněž působili např. baskytarista Vladimír Padrůněk či kytarista Luboš Andršt a vydala své první album Coniunctio, které nahrála společně s Radimem Hladíkem a jeho Blue Effectem.

Nyní lze Martina vidět rovněž v akustickém jazzovém duu s americkým spoluhráčem Tony Ackermanem.

Martin patří k absolutní špičce české hudební scény. Co se týče rockového světa, zúčastnil se např. třetího Československého beatového festivalu v roce 1971, na který vzpomíná takto:
"Tento beatový festival byl jedním z klíčových momentů mého hudebního života. Na to se nezapomíná. Já jsem v té době od roku 1968 jezdil systematicky do Anglie, dokonce jsem tam byl jednou celý rok. A tam jsem viděl koncerty všech slavných světových hudebníků. Byl jsem v té době tak trochu nafoukaný teenager a myslel jsem si, že všechno vím. A pak jsem se vrátil a viděl jsem tenhle festival a zejména Dežo Ursínyho a najednou mi sklapla čelist a říkal jsem si, kde se to tu vzalo, ta hudba nebyla zaspaná za tím světovým vývojem ani o jednu vteřinu. A i z ostatních kapel jsem měl nesmírně pozitivní pocit.
Já si vzpomínám, že jsme tam hráli písničky, u kterých ještě nebyla syntéza toho jazzrocku dokončená, bylo to víc i do jazzu. Hráli jsme tam Herbie Hancocka, ale mělo to dobrý ohlas. Možná i proto, že to nebylo v souladu s tehdejším establishmentem, to z toho nedovedu odfiltrovat. Ale doufám, že to bylo i proto, že se ta hudba dostávala do jakýchsi syntetických momentů.
Že byla nová, svěží. Teprve potom přišel Mahavishnu Orchestra, náš zájezd do Finska, kde jsme se se všemi těmi slavnými muzikanty potkali a hráli jsme s Chickem Coreou. Když to ale shrnu: Naše vystoupení na Československém beatovém festivalu mělo větší úspěch, než jsem očekával."

Trefně vystoupení Martina a Jazz Q tehdy ohodnotil Petr Sís v časopise Melodie:
Bomba, odvaz, Martin Kratochvíl a jeho Jazz Q. Původně freejazzová kapela elektrifikovaná. Perfektní syntéza beatmenů Andršta (kytara) a Šedivého (basa) s Kratochvílovým elektrickým pianem dokázala nadchnout kdekoho a ukázala, že festivalové publikum, poplatné celosvětovému trendu, rozezná nebo se snaží rozeznat kvalitu od prostřednosti. 

Myslím, že tím je řečeno vše a více o kapele Jazz Q a umění Martina není co dodávat.

Jménem Rockmanie přeji Martine hlavně obrovskou hromadu pevného zdraví a radosti z Tvé poctivé, krásné hudby!