Metalová plavba kapely Vanaheim pod vikingskou vlajkou

23.08.2020

Text: Petra Santová

Tento rok je plných změn i pro chlumeckou kapelu Vanaheim. Nejprve nešťastná událost na začátku roku kolem zpěváka Radka, a poté všemocný COVID - 19, který brzdí kapelu ve vydání jejího třetího alba.

Naštěstí, ale přes veškeré pády, se kapele daří uskutečnit alespoň mini křest EP, se třemi songy (Křížem proti meči, Uctívači zla, Elizabeth) a představit tak novou tvář vikingské smečky v nové sestavě. 

Samotný křest EP kapela uskutečnila v sobotu 15.8.2020 na útulném koupališti v Městci Králové a jako hosta si k sobě přizvala pro mnohé známé novobydžovskou Alžbětu.
O samotný křest se postaral Míla Sládek (který ten večer hostoval jako kytarista a je zároveň producent samotného EP) a Hedvika Vodičková (osvětlovačka a věrná fanynka kapely). Za sebe mohu říci, že přítomnost lidí byla hojná, obě kapely valily jeden song za druhým a bylo parádní sledovat, jak se lidé baví. Energie, která proudila parketem, byla opravdu silná. Nikdo totiž nechtěl, aby tato krásná show končila. Když, ale nastal čas, aby vše končilo, stěží lidé se loučili a litovali, že nejde zastavit čas. 


Příští rok se tedy přátelé můžeme ale opět těšit na tuto bandu a to na stejném místě!
Kluci totiž zde plánují křtít celé CD k pátým narozeninám kapely a jako hosta budou mít po svém boku opět kapelu Alžběta. Těšit se tedy můžeme na rockovou jízdu, útulné prostředí a skvělou atmosféru. 


A teď pár slov k samotnému Vanaheimu.
Kapela Vanaheim je čtyřčlenná kapela z Chlumce nad Cidlinou hrající vlastní heavy/power metalovou tvorbu s českými texty s vikingskou tématikou. Zrod kapely sahá do ledna roku 2016. 

První náznaky a směr kapely utváří Libor Král (bicí) společně s Martinem Drobným (kytara), kteří se znají již z dřívějších společných pódiích. Na basu přichází Radek "Sid" Hladík a zpěvu se ujímá brácha Martina - Radek Drobný. Kapela sestavuje repertoár a začíná prezentovat svůj rukopis na českých pódiích. 

V květnu téhož roku se celá smečka zavírá do studia a natáčí první tři skladby, které následně o pár měsíců kompletuje a přivádí díky tomu v lednu 2017 na svět první CD s názvem "Věčná sláva".

Od té doby kapela koncertuje, vytváří novou show a sbírá materiály pro další desku. 

Druhá deska v pořadí na sebe nenechá dlouho čekat, vychází v říjnu 2018 pod taktovkou producenta Míly Sládka ve studiu BENAS, nese název "Zlatí rytíři" a je následně pokřtěna českou speed/metalovou formací Salamandra. Od té doby kapela hraje na menších i větších akcích a jako jeden z velkých milníků si zapisuje v roce 2019 koncert na významném festivalu The Legends rock fest v Hořicích. 


V roce 2020 kapela sbírá materiál na novou desku, ale mezitím musí řešit personální změny. Po vážném úrazu a nemožnosti koncertování zpěváka Radka, přichází Miloš Koblmuller.
S ním vychází v srpnu EP, které obsahuje tři skladby a udává nový směr celé vikingské smečky.

Vanaheim tedy nyní hraje v sestavě: Miloš Koblmuller - zpěv,  Martin Drobný - kytara, Radek Hladík - basa a Libor Král - bicí.


Nejbližší alce, na kterých můžeme tuto jistě pozoruhodnou kapelu slyšet jsou:
21.8. Senice u Poděbrad
4.9. Kameničky + Alžběta

Více info naleznete na www.vanaheim.cz  či www.facebook.com/kapelavanaheim/