Michal Pavlíček - Když má kytara duši...

14.02.2020

Text: Pepíno Sodomka

Mistr české rockové kytary, Michal Pavlíček právě dnes oslaví své 64. narozeniny.

Představovat zde našeho kytarového mága mi přijde jako nošení dříví do rockového lesa a pokud se tady najde někdo, komu toto jméno nic neříká, upřímně nevím, co na Rockmanii vlastně pohledává.

Nicméně je třeba zmínit, že Michal je český hudební skladatel, kytarista, zpěvák, textař a producent, který je  považován za jednoho z nejlepších českých kytaristů a je držitelem řady vítězství a ocenění v odborných anketách.

Michal je výraznou osobností a spolutvůrcem Pražského Výběru, jako je zakladatelem a autorem hudby skupin Stromboli a Big Heads.
Od roku 1992 působí ve formaci BSP (Balage-Střihavka-Pavlíček), pro kterou v devadesátých letech napsal svoji zřejmě nejznámější skladbu "Země vzdálená".

Mimo to se jako autor a interpret se podílel na albech předních českých interpretů, jako jsou Bára Basiková, Zuzana Michnová, Monika Načeva, Jana Koubková, Kamil Střihavka, Daniel Hůlka, Richard Müller a mnoha dalších.

Michal jak sám říká, dětství, tedy prázdniny i víkendy v té době trávil v Kersku:
"My jsme tam měli takové větší rodinné uskupení - strejdové, moje máma tam vyrůstala... tam se odehrály zásadní zlomy v mém životě. Poprvé jsem tam začal hrát na kytaru, první pití, první lásky... a založili jsme tam takové kerské hippies. Což byli mladí lidé dojíždějící z Prahy, tak zvaní lufťáci. Byla to taková směsice lidí z intelektuálních rodin až po ty "obyčejné". Různé sociální poměry, různé druhy komunikace... Prostě Bohumil Hrabal..."
Takto vzpomínal svého času na toto období Michal v rozhovoru pro příbramské Divadlo.

A kdy se rozhodl, že bude vůbec hrát muziku?
"Když jsem slyšel nahrávky Beatles a Rolling Stones, a když můj kamarád Mirek Cepek začal tyhle písničky hrát na španělu. To mi učarovalo.
Když jsem byl na gymplu, tak jsem hrával na tancovačkách. Už tehdy jsem si uvědomoval, že hudba je moje parketa. Ze strany rodičů tam nebyl žádný tlak. Nenutili mě do ničeho."

Rovněž se v tomto rozhovoru vyjádřil, jak dle jeho mínění má vypadat ideální den:
"Samozřejmě bez starostí a stresů. To je hlavní. Ostatní už může být cokoliv - hezká procházka se synem, hezký koncert nebo sedět v klidu doma, brnkat si a skládat...
Víte, když já mám svým způsobem rád i ten stres. On vytváří určité napětí a to má významný vliv na invenci. Ono se moc dobře neskládá, když je člověk vyrovnanej a spokojenej..."

Michal Pavlíček je dle mého mínění člověk, který jako jeden z mála je nejen famózním hudebníkem, ale i tím, kdo do svého nástroje dokáže vložit své srdce i duši.

Za Rockmanii moc přeji Michale pevné zdraví a kupu oněch ideálních dnů!!!

Foto: archív Michala Pavlíčka