Milan Princ - Když slova dokáží odhalit život i svět v plné nahotě...

01.06.2020

Text: Pepíno Sodomka

Milan Princ, člověk, kterého si já osobně vážím dnes oslaví své narozeniny. Tím se mi opět  na mysl vkradlo to obrovské množství jeho básní a textů, které dokáží odhalit tento svět i náš život v jeho plné, krásné, často i bolestivé pravdě.

Milan Princ se narodil 1. června 1958 v Písku. Studoval obor tvorba textu a scénáře na pražské konzervatoři Jaroslava Ježka.

Je známý především svými texty pro Romana Dragouna (alba Otlučená srdce - 2009, Slunci blíž - 2000, Stín mý krve - 1995), skupinu Futurum, T4 (album Pár tónů a slov - 2005) a kapelu Primátor Dittrich. 
Texty napsal např. také pro Anetu Langerovou, Vlastu Horvátha, Helenu Vondráčkovou, Michala Kubelku a pro skupiny Harlem, Šutr, Metelice aj. 

Je rovněž členem art-rockové skupiny Primátor Dittrich.
 Má vlastní hudební pořad na Rock-rádiu nazvaný Devátá s Princem, v němž představuje osobnosti české rockové hudby. 

V září 2013 Milan vydal vlastní autorské album s názvem Tabula rasa?, kde jeho písně interpretují kromě něho například Roman Dragoun, Raven, Vladimír Václavek, Jan Holeček, Lešek Semelka, Olda Krejčoves a jiní.
Na albu spolupracovali špičkoví čeští hudebníci, např. Filip Benešovský, Jiří Kovář, Michal Pavlíček nebo Miloš Meier. 

Roman Dragoun a Milan Princ
Roman Dragoun a Milan Princ

K vydání jeho vlastního alba Tabula rasa? ho dle jeho slov v rozhovoru pro Deník.cz přivedla jeho přítelkyně.
První píseň na desce zpívá, symbolicky, Roman Dragoun, který je pro Milana Prince jeho  nejbližším přítelem. 
"Strávili jsme spolu spoustu času, spoustu věcí zažili a spoustu piva vypili. Máme se nesmírně rádi 
a spojuje nás i křesťanská víra, což je v textech programová věc," popsal jejich přátelský vztah Milan v jednom z rozhovorů pro Deník.cz.

Milan Princ si rovněž velmi vážil i Romanova otce, malíře Františka R. Dragouna, jehož pozemská cesta se bohužel  2. července 2005 uzavřela.
Ten mu také ilustroval jeho první sbírku básní.

V roce 2015 Milan vydal druhé autorské album - Smrti má, opět za účasti zajímavých hudebníků a interpretů:, jako např. Roman Dragoun, Norbi Kovács, Tomáš Kašpar, Martin Vokroj, Pavla Jonsson, Martin Němec, Dáša Součková, Elizabeth Ann Ruzicka, Jiří Wehle, Next Company, Roman Doležal a mnoha dalších. 
Výrazně se také podílel na prvním albu art-rockové skupiny Primátor Dittrich, s názvem Křídla (2015).
V březnu 2016 vyšlo čtvrté sólové album Romana Dragouna s názvem Samota, které obsahuje z valné části právě texty Milana Prince.

V Roce 2018 vydal výbor ze svých hudebních textů s názvem Šedesát a dvě nová alba, opět za účasti výtečných hudebníků s názvy Pozdní hodina a Marion a Damiel. 

Nutno též dodat, že Princ také vydal své sbírky básní Letadla a trumpety (1996), 
 K Honzíčkovi cesta (2008) a Archanděl a Gabriela (2014).
Převážná část jeho básní také vycházela v samizdatu mezi léty 1977-1989.

Jménem Rockmanie moc přeji moře zdraví a radosti ze života na Tvé, pevně věřím, že ještě hodně dlouhé životní cestě, Milane!

Foto: archív Milana Prince