Milan Schelinger - Písničky bráchy Jirky hraji s úctou!

18.02.2020

Text: Pepíno Sodomka

Dnešního dne oslaví 68 narozeniny Milan Schelinger, který rozhodně není "jen" brácha slavného bráchy. 
Kdo vlastně tedy Milan vlastně je?

Narodil se v Bousově na Chrudimsku a je kytarista, zpěvák a skladatel a jak známo bratr tragicky zesnulého nekorunovaného krále českého rocku, zpěváka Jiřího Schelingera.

Milan a Jirka Schelingerovi v Bánské Bystrici
Milan a Jirka Schelingerovi v Bánské Bystrici

V dětství hrál tři roky na housle, potom přešel na kytaru, kterou vyučoval jeho otec.
Vyučil se zámečníkem, po absolvování vojenské služby však nastoupil profesionální dráhu hudebníka.
Hrál v různých barových kapelách, se kterými absolvoval řadu zahraničních zájezdů, např. do Rakouska nebo Norska.
V roce 1980 přešel jako kapelník do skupiny svého bratra Jiřího a po jeho tragické smrti, kdy se kapela rozpadá, setrvává dále ve spolupráci s Františkem Ringo Čechem.
V tomto období vzniká několik úspěšných singlů s různými interprety a LP F. R. Čech 1983.

Poté následuje jeho působení ve skupině Projektil, se kterou vzniká rovněž několik úspěšných nahrávek.
V této době také spolupracuje se skupinou The Plastic People of the Universe a zúčastní se natáčení jejich alba Hovězí porážka na chalupě Václava Havla na Hrádečku a přichází zákaz veřejného koncertování.

V roce 1986 se žení a přechází do podniku Vodní zdroje, kde pracuje jako čerpač až do roku 1992.

Po úspěchu projektu Zemětřesení v roce 1993 (Brichta-Smetáček-Doležal-Henych), na kterém se rovněž podílí, zakládá skupinu Milan Schelinger Band, se kterou koncertuje dodnes.

V roce 1994 vydává ve spolupráci s Petrem Bošnakovem knihu o svém bratrovi pod názvem "Jiří Schelinger: Život a...". Fotografiemi se na ní podíleli Otto Dlabola, Antonín Kubánek a Jarmila Janovská. Zbytek fotografií pochází z rodinného archivu Schelingerových.

Vedle toho se věnuje i vlastní tvorbě. V roce 1996 vydává svoje první autorské album PF 2000,-, na které neopomene zařadit také dvě stěžejní skladby z nikdy nevydaného alba Zemětřesení svého bratra Jiřího - Hodina "H" a Hostina, jež se nevešly na stejnojmenný reunion alba v roce 1993.

Souběžně se svými hudebními aktivitami se projevuje také jako výtvarník. Uspořádal několik výstav, naposledy na Dobříši s Vladimírem Renčínem (prodejní ukázka Milanových obrazů). V letech 1997 - 2001 byl předsedou Koruny české, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Milan se v jednom z rozhovorů pro Deník.cz vyjádřil k tomu, zda se považuje za nástupce bráchy Jirky:
"Nástupce už dávno ne. Tím bych byl, kdybych se jeho písniček ujal hned po jeho smrti. Když František Ringo Čech o sobě mluví jako o císaři české pop music, tak já jsem králův bratr... (smích) Takže s jeho písničkami jezdím s úctou a mám radost, že si nás objednávají třeba i na padesátiny lidi, kteří to zažili v sedmnácti letech. Hrajeme tak všude, kam nás pozvou. Tedy kromě pohřbů, zatím..."

Myslím, že téma pohřbů, myšlené z recese na dlouhá léta určitě vynecháme.
Milan Schelinger je člověk, jehož já osobně uznávám a vážím si ho a jistě i za velikou řadu z Vás, českých rockerů, si mu dovolím v tento den popřát hlavně pořádnou hromadu pevného zdraví!!!

Foto: archív Milana Schelingera