Miloš Meier a jeho životní styl jménem Drumming Syndrome!

21.07.2020

Text: Pepíno Sodomka

Miloš Meier, bubeník, jehož jméno je čím dál více známé i daleko za hranicemi naší země dorazil v pátek 17. 7. 2020 se svým Drumming Syndromem do chrudimského R-klubu.

Šlo o jeho první sólové vystoupení mimo jeho domovskou kapelu Dymytry po nucené covid-pauze a stejně jako sám Miloš bylo natěšené na jeho vystoupení publikum, které opět dokole jeho mistrovství dostalo a dovolím si říct naprosto "rozsekalo".

Je až neuvěřitelné, co Miloš dokáže, navíc je to sympatický, pohodový a nic si nehrající člověk.
V historii našeho rocku za hranicemi naší země dejme tomu sem tam někdo sice "vystrčil růžky", ale Miloš, který odehrál již mnoho vystoupení na různých bubenických festivalech po světě sklidil dá se říct všude veliký úspěch i uznání mnoha renomovaných kolegů a rozhodně udělal naší rockové scéně skvělé jméno!

Kdo vlastně Miloš Meier je? Nechme hovořit samotného Miloše:
"Narodil jsem se 17. 6. 1984 v Jihlavě, ale vyrůstal jsem v Hronově v okresu Náchod. Pocházím z hudební rodiny, otec hraje na lesní roh a dodnes učí v hronovské hudební škole hře na dechové nástroje a vede školní dechový orchestr. Moje sestra je také hornistka a působí v Karlovarském symfonickém orchestru. Matka pracovala jako vychovatelka a učitelka hudební výchovy a jiných předmětů na prvním stupni základní školy Žďárky vzdálené 4 km od Hronova. K hudbě jsem tedy měl blízko již od narození, a protože role bubeníka mně byla už asi předurčena, doma jsem od malička "bubnoval" na polštáře, hrnce a pokličky za doprovodu roztomilých písniček, které si pouštěla k vaření moje maminka . 

První hudební nástroj, na který jsem však začal hrát, nebyly kupodivu bicí, ale klavír. K opravdovým bubnům jsem se konečně dostal v deseti letech. Bicí mě naprosto fascinovaly už jako malého a pokaždé, když třeba hrála někde v mé blízkosti nějaká kapela či orchestr, musel jsem stát vždy u bubeníka a celou dobu ho sledovat. Tato volba tedy byla naprosto přirozená. Jelikož můj otec vede a diriguje již zmíněný dechový orchestr, má bubenická kariéra začala právě tam... Hraní dechových skladeb, různých orchestrálních, filmových i swingových melodii bylo pro mě dobrým začátkem stejně jako postupné nabírání zkušeností, za které jsem dodnes vděčný. Vedle orchestru mě také otec už v mých 11 letech brával jako záskok za bubeníka do své kapely, která hrála na plesech, svatbách, zábavách a dalších akcích. Díky tomu jsem si už v dětském věku vyzkoušel hraní, například na plesech, nebo silvestrech, od osmi večer do dvou hodin ráno. Po celé mé hudební začátky jsem dojížděl k různým učitelům bubnů v okolí Hronova.

Za zmínku pak stojí pan učitel Miroslav Dewat ze základní umělecké školy v Úpici, ke kterému jsem docházel od 12 do 15 let. V tomto věku jsem už začínal poslouchat a obdivovat kapely jako Metallica, Megadeth, Slayer, Death, Sepultura, Ozzy Osbourne, Guns"n"Roses a mnoho dalších podobných metalových a rockových paret. Samozřejmě jsem pak toužil hrát něco podobného. Po jamovaní s kamarády kytaristy a zkoušení hraní coverů od Metallicy nebo Megadeth mě oslovila hronovská kapela INVASION TO PRIVACY, se kterou jsem v mých 13 letech poprvé zavítal do nahrávacího studia, abychom poté v rozmezí dvou let, společně natočili dvě demo nahrávky ve studiu Hacienda Miloše Doda Doležala. S nimi jsem začal hrát i své první rockové koncerty. Tou dobou jsem ale chtěl hrát i nějaký rychlý technický metal podobný mým tehdejším oblíbencům Death. Společně s kamarádem kytaristou jsme založili kapelu ECLIPSE OF SHADOWS, která hrála ten nejrychlejší metal. 🙂 Stihli jsme natočit demo a zahrát několik koncertů.

V 15 letech jsem odešel studovat na Státní konzervatoř v Praze. Můj hudební vývoj se obohatil o jazz, fusion, funky, pop a spoustu dalších stylů. Sledoval jsem bubeníky jako Dennis Chambers, Gary Novak, Omar Hakim nebo Dave Weckl. Navštěvoval jsem hodně jejich koncerty, nechával se jimi inspirovat a v tomto období se doba mého cvičení na bicí pohybovala okolo deseti hodin denně. Mimo to jsem musel nějaký čas věnovat i cvičení na melodické bicí nástroje jako vibrafon, xylofon, marimba, nebo tympány, jelikož je konzervatoř, na které jsem studoval, zaměřena na vážnou hudbu. Hraní v symfonickém orchestru na tyto nástroje, včetně třeba také trianglu, mě také tedy neminulo. 🙂 Mezitím jsem prošel různými skupinami, např. JUDAS PRIEST REVIVAL, DEKLARACE X nebo MAYDAY. Do již zmíněného studia Hacienda jsem se vrátil s českou death - metalovou legendou TORTHARRY. Natočili jsme CD s názvem "White" a jako host jsem s nimi vzápětí odehrál i několik koncertů. Bohužel tou dobou se u mě objevily problémy se šlachami a svaly na rukách, které způsobila velká tréninková zátěž.


Následovalo jen několik kratších klidových období, ovšem nakonec jsem musel zvolit dlouhou půlroční zdravotní pauzu doprovázenou rehabilitacemi a doktorskou i alternativní léčbou. Po dalších téměř deset let jsem pak bubnoval pouze s obinadly na předloktích, hlavně z preventivních důvodů a posléze i psychických. 🙂 Z toho důvodu mě neuvidíte na fotografiích z tohoto období za bubny jinak, než v trikách s dlouhým rukávem, aby nebyla obinadla vidět...

V osmnácti letech, po zdravotní pauze, jsem začal opět hrát s různými kapelami. JESUS OM, jazzové RED SOX TRIO, BON JOVI REVIVAL, PETR POLÁČEK&ILUZE, zpěvačka VICTORIA, půlroční angažmá u první české Superstar ANETY LANGEROVÉ, nebo další skupiny, ve kterých jsem třeba jen hostoval, či pro ně natáčel. Zajímavou zkušeností bylo i třeba asi tříměsíční působení v cirkusové kapele V CIRKUSE v Praze na Letné. Na doprovázení klaunů, slonů, koní a lvů vzpomínám opravdu moc rád. 😀

V 19 letech se mi podařilo vyhrát konkurz do znovuobnovené české rockové legendární kapely B. S. P. (Balage, Střihavka, Pavlíček), s níž poté následovalo několik úspěšných turné. Vyvrcholením bylo natočení DVD "Live in Retro Music Hall" z listopadu roku 2006. Se zpěvákem Kamilem Střihavkou jsem poté bubnoval 7 let v jeho kapele LEADERS!. Natočil jsem s ním album "365" a odehrál stovky koncertů. Dodnes hraji s MICHALEM PAVLÍČKEM v jeho triu, přičemž s námi často vystupuje i mnoho zajímavých hostů z české hudební scény, ať už zpěváků, muzikantů, nebo i orchestrů.


S touto naší hudební legendou, a pro mě také jednoznačně světovým kytaristou, jsem natočil v roce 2010 troj CD ,,Srdeční záležitosti". Jedním z krásných hudebních zážitků byl i výroční koncert s Michalem Pavlíčkem v pražské Sazka Areně (nynější O2 Arena) společně se symfonickým orchestrem a spoustou výjimečných hostů. O jeho mimořádnosti svědčí platinové prodeje DVD a CD se záznamem tohoto koncertu i ocenění v kategorii "DVD roku 2006" na hudebních cenách Anděl. Má spolupráce s Michalem Pavlíčkem se rozvíjí nejen na půdě koncertní, ale také i na jeho projektech jako je například nahrávání bubnových partů do scénických hudeb, v roce 2008 účinkování v muzikálu DÁMA S KAMÉLIEMI, v roce 2015 nahrané a vydané album "Sociální síť" společného projektu Richarda Müllera, Michala Pavlíčka a Michala Horáčka, nebo i hostování v jeho kapele PRAŽSKÝ VÝBĚR. V únoru roku 2016 jsem odbubnoval turné legendární české kapely STROMBOLI Michala Pavlíčka a Báry Basikové. Ve stejném roce jsem hrál také celý tříhodinový výroční koncert Michala Pavlíčka k jeho šedesátinám.

S Michalem Pavlíčkem a Kamilem Střihavkou se také společně setkáváme na pódiu v uskupení nazvaném SUPERGROUP.CZ. Tato kapela vznikla v roce 2013 na základě hlasování čtenářů magazínu Rock & Pop a rádia Beat, kde čtenáři a posluchači mohli měsíc hlasovat o svého oblíbeného bubeníka, další měsíc o zpěváka atd. ... Po odehrání úspěšného společného turné příležitostně hrajeme na hudebních festivalech a také stále i na svých sólo koncertech. Repertoár této skupiny se skládá jak z hitů jednotlivých členů, tak také z oblíbených coverů světových kapel doplněných o naše vlastní instrumentální vložky. s orchestrem a hosty.

Od roku 2009 působím jako člen metalové maskované kapely DYMYTRY. Původně zamýšlené jednorázové angažmá pro natočení debutové desky "Neser" a následné hostování na několika koncertech se tak protáhlo ve členství a hraní v této kapele dodnes. Nahráli jsme společně již několik alb, natočili několik videoklipů, vydali DVD ze společného tour s českou metalovou legendou ARAKAIN, i vlastní dvoj DVD "Živě 2015" natočeném na našem prvním velkém samostatném tour. S DYMYTRY odehraji téměř sto koncertů ročně. S kapelou jsme si vytvořili v České republice početnou základnu fanoušků, kterou nazýváme "Dymytry rodinou".V roce 2017 vydáváme EP nazvané "United We Stand", nazpívané v angličtině... (Dymytry do té doby zpívaly výhradně v češtině.)


Během roku 2011 začala má spolupráce se zpěvákem Václavem Noidem Bártou a kytaristy DYMYTRY v námi založené kapele NOID. V roce 2012 jsme vydali album "Rány", po nějakém čase však kapela ukončila činnost. S Václavem Bártou jsem se poté podílel i na jeho sólových aktivitách.

V letech 2008 až 2011 jste mě mohli zaregistrovat v kapele ELEISON. S kytaristou této skupiny René Ryparem (dále Portless, ex-Support Lesbiens, ...) jsme v té době také založili projekt nazvaný THE FUSE spolu se zpěvákem Michalem Skořepou a baskytaristou Markem Bero Haruštiakem. Dohromady jsme natočili pod tímto názvem tří-skladbové demo.

Moje a Michala Skořepy nalezená společná hudební vlna nás v té době spontánně nadchla pro založení nové kapely. Michal se ujal i kytary a při společném jamování neuvěřitelně rychle vznikaly první skladby a nápady pro naší kapelu STROY. Přibrali jsme k sobě baskytaristu Marka Bero Haruštiaka a natočily singly "Forcing The Earth" (2012) a "Down To The Mountain" (2013). Marek se později rozhodnul k přestěhování do Londýna a my tak po několika zkouškách jiných basistů přizvali jako nového baskytaristu a člena STROY Jakuba Antla. Ten už je vidět ve videoklipu v již zmíněném druhém singlu. Společně jsme pak konečně nahráli a vydali naše debutové album pojmenované "Adam Reborn" (2014). To se stalo vzápětí albem roku na některých českých hudebních serverech, klip ke skladbě "Adam Reborn" videoklipem roku a kapela STROY objevem roku. V roce 2015 jsme se umístili třetí mezi kapelami z celého světa na mezinárodní soutěži GBOB v norském Oslu. Po tomto úspěchu jsme se přesunuli do nahrávacího studia "11AD" v Los Angeles, abychom natočili několik skladeb s producentem Alainem Johannesem (Soundgarden, Queens of the Stone Age, Chris Cornell, Eleven, ...). Během jednoho týdne složené a natočené čtyři skladby vycházejí na EP nazvaném "Like It Or Not" (2015). Na začátku roku 2017 se rozhoduji z kapely, pro moji časovou zaneprázdněnost, odejít.


V roce 2014 jsem přijal nabídku na post bubeníka v kapele českého zpěváka DANIELA LANDY. Odehrál jsem s ním halové turné "Žito Tour", bubnoval na jeho "Velekoncertě" v Praze pro 50 000 lidí, a nahrál album "Žito" (2015). V kapele Daniela Landy došlo k mému opětovnému setkání s kytaristou Tomášem Varteckým, se kterým jsem už v minulosti vystoupil na koncertě s kapelou WANASTOWI VJECY,ve které jsem jednorázově také bubnoval.

V polovině roku 2015 jsem se stal členem prog-power metalového projektu EPYSODE belgického skladatele a kytaristy Samuela Arcana. Na albech této kapely se objevuje řada hostů ze světové metalové scény, např. z kapel Evergrey, Pain of Salvation, Symphony X, nebo Triosphere. V roce 2016 natáčím s EPYSODE nové album...

Kromě hraní v kapelách se věnuji i hudebním klinikám a seminářům. Společně s baskytaristou Markem Haruštiakem vznikl v minulosti instrumentální projekt WEIRD EXPERIMENT!?. Semináře jsem pořádal například i s baskytaristou Jarynem Jankem (ex-Krucipusk, Kamil Střihavka, ...), či kytaristou Michalem Skořepou. Netradiční setkání proběhlo také s basistou Reggiem Worthym (ex- Ike&Tina Turner), kdy jsme si v rámci jeho workshopů konaných v Praze několikrát společně zajamovali.

Svoje bubenické workshopy a show jsem začal od roku 2012 nazývat DRUMMING SYNDROME. Kromě klasických seminářů jsou k vidění i koncertní verze. V této podobě jsem odehrál již několik úspěšných turné a vydal Drumming Syndrome DVD (2012). Program těchto mých bubenických show se skládá ze skladeb složených přímo pro tento projekt, dále ze skladeb mých kapel v instrumentálních verzích, z bubenických sól, tak i z povídání o mé hudební kariéře, bubnech, mém vybavení a mých zážitcích a zkušenostech. Průběžně také natáčím svá nová bubenická videa, která přidávám na svůj YouTube kanál. Zejména mé dva Slipknot drum covery se staly na internetu velmi sledované, a proto je můžete slyšet i na Drumming Syndrome koncertech. V roce 2016 na youtube zveřejňuji svá bubenická videa "Epysode III" a "Dymytry Medley 2016".

Bubnuji na velkých bubenických festivalech ve světě. Za zmínku určitě stojí ,,DRUMMERSDAY" festival v Holandsku, kde jsem vystoupil v roce 2010 po boku předních holandských a belgických bubeníků, nebo "LA RIOJA DRUMMING FESTIVAL" 2011 ve Španělsku, kde hráli takové bubenické hvězdy jako Ray Luzier z Korn, Chris Adler z Lamb of God, Chris Coleman (Prince), Tommy Aldridge (ex-Ozzy Osbourne, Whitesnake) nebo Brendan Buckley (Shakira). V roce 2012 to byl "MEINL DRUM FESTIVAL" v Německu, kde se mnou hráli např. Matt Halpern (Periphery), Benny Greb, nebo J. P. Bouvet. V roce 2014 jsem pak bubnoval třeba na hudebním veletrhu "MUSIC ITALY SHOW" v Itálii. Na Meinl Drum Festivalu bubnuji znovu v roce 2016, tentokrát se festival koná v polské Varšavě. O týden dříve jsem vystoupil na Adams Drumworld Festivalu v Nizozemsku, kde jsem měl tu čest hrát před jedním ze svých největších bubenických vzorů - Davem Wecklem. Velkým zážitkem pro mě bylo vystoupení na Seoul Drum Festivalu 2017 v Jižní Korei. Neskutečné přijetí od místních fanoušků...

Jsem firemním hráčem bubnů TAMA, činelů MEINL, paliček BALBEX a blan AQUARIAN.
Spolupracuji se značkou oblečení AFFLICTION.

 Více o Miloši najdete na https://www.milosmeier.com , nebo Facebooku https://www.facebook.com/milosmeierfanpage/ 

Z pátečního večera v chrudimském Erku každý odcházel plné nabitý pozitivní energií, kterou Miloš spolehlivě svým strhujícím vystoupením pumpoval do žil všech přítomných a o to myslím v rockovém muzice přesně jde. 
Po vystoupení se hodně dlouho s fanoušky fotil, podepisoval i s každým v pohodě rozmlouval a myslím, že každý si z tohoto večera odnesl poznání, že Miloš je nejen vynikající hudebník, ale i skromný a srdečný člověk. Miloši, díky!

Zdroj a foto: web Miloše Meiera