Míra Imrich - Rozbij sklo, co dělí nás!

27.03.2020

Text: Pepíno Sodomka

Zpěvák  Miroslav Imrich patří  bez diskuzí k naší absolutní rockové špičce a právě dnes slaví své 67. narozeniny.

Míra svojí hudební dráhu započal v hudební skupině Mentols a poté působil v kapelách Variace, Galaxie a Atomový dudy.

Roku 1977 přišel do skupiny Abraxas, která vznikla jen krátce před tím, se kterou v roce 1982 nazpíval jedno ze stěžejních alb naší rockové historie, legendární "Box".

Rok poté, tedy roku 1983 Míra řady Abraxasu opustil, a další rok se stal členem skupiny Tango.
Tato kapela se téměř ihned po svém vzniku stala hodně oblíbenou, jejich hit "Co s tím sklem" znal snad opravdu každý.
Co se týká právě tohoto songu, zajímavostí je, že si v něm soudruh cenzor zahrál na textaře a refrén "Co s tím sklem co dělí nás - rozbít sklo to sklo je tu zas" shledal jako závadný a nabádající mládež k darebáctví a násilí. Vytáhl pero a přepsal verzi na uspokojující "Co s tím sklem co dělí nás - co s tím sklem to sklo je tu zas", čím údajně zachránil tisíce skleněných výloh před rozbitím "chuligány".


Míra je znám svojí velkou averzí vůči popu, což ho nasměrovalo koncem roku 1988 do metalové kapely Alarm, bohužel její existence však neměla dlouhého trvání.  

V nynější době bylo Míru možné vidět a slyšet jak s znovuzrozeným Tangem, tak i v pražském Revival Rammstein.

 "V dobách, kdy u nás rockových zpěváků bylo jako šafránu, působil Mirek se svým osobitým a nebývale vyspělým projevem málem jako zjevení z jiného světa. Snadno jste mu uvěřili každé slovo, každé gesto, a to jak v prvním "zadumaném" období Abraxas, tak i v jeho pozdější veselejší podobě, kdy přibylo i množství pódiových legrácek. Právě své veselejší "já" Mirek později naplno odhalil v Tangu, kde byl prvotní repertoár sestaven právě z věcí nevyužitých v Abraxas."....je jeden z názorů na osobu Míry Imricha, s kterým nelze jinak, než plně souhlasit.

Jménem Rockmanie s díkem za vše, co jsi pro naši rockovou muziku udělal přeji hlavně pevné zdraví, Míro!

Foto: archív Miroslava Imricha