Miroslav "Perseus" Spilka - Když se metal stane životním krédem!

02.04.2020

Text: Pepíno Sodomka

Mirek Spilka, muž, bez něhož si náš český heavy metal, a to nejen na Olomoucku, nelze snad ani představit dnes oslaví své 59. narozeniny.

Mirek se muzice věnuje už od školních let, již v 9. třídě mu rodiče koupili první elektrickou kytarou a hned sháněl kluky k založení kapely, což dle jeho slov dělá dodnes.

Jeho první kapelou byl SKRAMASAX, ale zřejmě hodně rockerů ho bude pamatovat jako zpěváka skupiny CALIBOS, kterou založil a byl jejím členem dlouhých 20 let a v současné době, a to od poloviny roku 2013 je zpěvákem skupiny PERSEUS.

Když se ohlížel za svojí hudební dráhou v Olomouckém deníku, zmínil samozřejmě i své začátky:
"Odmala jsem se chtěl stát muzikantem. Sestra měla kytaru a otec rodinnou kapelu. První tři akordy mě naučila sestra, pak už jsem byl samouk."


A jak vzpomíná a svojí první kapelu SKRAMAX?
"To se psal rok 1985, zařadili jsme se mezi první metalové kapely u nás. Vydali jsme jedno album a v roce 1992 přišel rozpad. Kapela obnovila činnost před čtyřmi lety, já se vrátil v roce 2017 a nyní s nimi občas koncertuju."

Sluší se dodat, že jeho obě následující kapely, jak CALIBOS, tak nynější PERSEUS patří jednoznačně k naši tuzemské metalové špičce.

Myslím, že Mirka lze s klidným svědomím označit za matadora a opravdovou osobnost na naší metalové scéně.
Nakonec on sám se nechal slyšet, že to co dělá, je i jeho životní styl a ke spokojenosti mu stačí v něm zůstat.

"V osobním životě mi stačí bohatě, co mám. Rodinu, spoustu přátel a jediné, co si přeji pro sebe a všechny ostatní, je zdraví,"...nedávno sám řekl v rozhovoru pro Olomoucký deník, což vlastně potvrzuje moje slova, že Mirek je správný chlap, který naplňuje rčení o tom, že rockeři jsou většinou lidé, kteří mají velké srdce, které umí náležitě používat!

Jménem Rockmanie přeji kupu opravdu metalového zdraví, Mirku!!!

Foto: Archív Miroslava Spilky