Navždy odešel László Benkő, zakládající člen skupiny Omega

18.11.2020

Text: Pepíno Sodomka

Dnešního dne, 18. listopadu 2020 zemřel László Benkő, hráč na klávesové nástroje, který v roce 1962 spoluzaložil maďarskou skupinu Omega. Spolu s Jánosem Kóborem byl jediným členem skupiny, který v ní hrál po celou dobu její existence.

V prvním desetiletí souboru hrál Benkő nejprve na klavír a pak na varhany. Poté, co se Gábor Presser stal v roce 1968 druhým klávesistou souboru, hrál Benkő také na flétnu, trubku a někdy i na klavír. 
Od Presserova odchodu hrál výhradně na klávesy, včetně syntezátoru, který Omega jako první v Maďarsku použila v roce 1973. 

OMEGA 1974:  Ferenc Debreczeni, László Benkő, Tamás Mihály, János Kóbor a György Molnár
OMEGA 1974: Ferenc Debreczeni, László Benkő, Tamás Mihály, János Kóbor a György Molnár

László Benkő mimo působení ve skupině Omega často komponoval a hrál samostatně i v jiných uskupeních. V roce 1982 vyšlo jeho první sólové album Lexikon, na které navazovalo  dalších šest jeho sólových alb.

Mimo jiné se v roce 2009  stal hudebním ředitelem divadla Weöres Sándor v Szombathely.

Zprávu o jeho smrti vydala ve svém prohlášení kapela Omega:
"Naprosto šokováni oznamujeme, že Laci Benkő, zakladatel skupiny Omega, zemřel dnes po dlouhé nemoci.
Tuto hlavní postavu maďarské rockové hudby jistě již nyní oplakávají miliony fanoušků a obdivovatelů doma i v zahraničí.
 Slova jsou marná, moc nás to bolí, vzpomínáme na jeho dílo, jeho hudbu, jeho milující úsměv. László Benkő s námi zůstane navždy!"

László Benkő nás dnes opustil ve věku 77 let a jistě i řadu rockerů u nás tato zpráva zasáhne, protože Omega má a vždy měla u nás velikou řadu příznivců.

Přejeme klid Tvé duši, László...