Navždy odešel Peter Green, kytarista skupiny Fleetwood Mac

25.07.2020

Text: Pepíno Sodomka

Moc smutná zpráva dorazila k nám do Rockmanie. Dnes, 25. července 2020 ve věku 73 let zemřel Peter Green, blues-rockový kytarista a spoluzakladatel skupiny Fleetwood Mac, která vznikla již roku 1967.

Green byl mnohými považován za jednoho z nejlepších bluesových kytaristů bílé pleti a jistě nejde o přehnané tvrzení.
Bohužel v jeho osobním životě ho psychické problémy vehnaly do náručí drog a byly příčinou i jeho občasných životních pádů a mnoha hospitalizací v léčebnách.
Traduje se, že údajně pod vlivem drog rozdal veškerý svůj majetek na dobročinné účely, nicméně není na místě jeho životní kroky jakkoliv hodnotit, což nakonec názorně ukázal roku 1995 kytarista Gary Moore svým sólovým albem "Blues For Greeny", které v té době těžce nemocnému Peterovi celé věnoval jako projev velké úcty.

Green v poslední době žil ve Švédsku, za poslední léta střídal hudební období s řadou jiných zaměstnání, ale vždy, když se chopil kytary, patřil k tomu nejlepšímu, co bylo možné kde slyšet.

Na otázku, proč vůbec začal hrát, svého času odpověděl : 
"Chtěl jsem se živit hraním na kytaru. Měl jsem docela opodstatnění pro tyhle myšlenky, protože v okolí nebyli žádní dobří kytaristé. Byl tam jen Eric Clapton. A já jsem si představoval, že bych se mu někdy mohl zkusit nějak vyrovnat..."

Přejeme lehké spočinutí v nebeských výšinách a za vše veliký dík, Mr. Green....