Odyssea - Věřte, nevěřte, ty kamna stále kouří!

28.12.2019

Text : Pepíno Sodomka

Kapela Odyssea je bezesporu jedna z největších legend krásných dob bigbítových tancovaček a srdeční záležitost mnoha pamětníků oněch časů.

V předvánočním shonu po oné klikaté cestě dorazila do chrudimského R-klubu a toto místo se v tu chvíli doslova změnilo na velké setkání lidiček, kteří na tuto skupinu nedají dopustit, protože je vlastně provází celým životem.
K prasknutí zaplněný klub byl jasným důkazem, že "starý dobrý" český bigbít rozhodně není na okraji zájmu, právě naopak!

Plzeňská rocková líheň je opravdu "bezedná" a mnozí dodnes pamatují předchůdce Odyssey, skupiny Koule či Vozembouch, kterým byla činnost podle rovnice "Rock = Ideologická diverze" zakázaná, jako většině tehdejších kapel, v té podivné, bigbítu nepřející době.

Tedy bylo nutno změnit název, jméno Odyssea bylo vybráno asi ze stoky návrhů a rozhodlo o něm hlasování fanoušků.
Bylo vyrobeno nové logo, které vytvořil Pepa Lisec a "nová" skupina tehdy roku 1979 jistě netušila, jakým pojmem se stane v tuzemských rockových vodách.

V této kapele, jejíž zrod se datuje  k podzimu roku 1979, se od počátku vše točilo kolem kytaristy a zpěváka Václava Běhavého, basáka Jana Nového - Cimbury a bubeníka Jirky Lokajíčka, zvaného Bavr.
Když v roce 1980 se k nim přidal kytarista Radko Andrejs, zrodila se tím kapela, která se stala doslova fenomén. Nebylo snad člověka, který poslouchal bigbít, aby jí neznal.

Odyssea totiž dokázala v té době to, co málo kdo, totiž hrát jen a pouze svoje písničky, z nichž řada úplně zlidověla a hrála se třeba i u táboráků.
Drtivá většina kapel tehdy hrajících hrála převzaté věci zahraničních hvězd, které návštěvníci tancovaček vyžadovali. Hlavně poté s nástupem heavy metalu.
Přesto i zmíněné kapely, hrající v té době zábavy, ve velké míře hráli písničky Odyssey. 
Co by to bylo za bigbítovou zábavu, když by nešlo si zaskandovat, že Kamna kouří nebo si zazpívat o Nádraží Florenc v půl páté, ne?! Myslím, že nebýt komančů, tahle kapela vydávala album rok co rok a šeredně by proháněla třeba takový Olympic. 

Chrudimské "Erko" dalo jasně najevo, že čas a věk jsou pouhá čísla, celý sál si vystoupení náramně úžíval a v mnoha očích byly patrné stopy dojetí.

Pokud nevěříte, že ono putování v čase je možné a že lze zažít opět ty krásné chvíle zlatých bigbítových časů, není nic jednoduššího, než 20. června 2020 vyrazit do Vyžic na Chrudimsku, kde rockový srdcař Michal Kuchařík pořádá další OdyssFest, který bude nejen poctou starým časům a této kapele, ale i bigbítovému kultovnímu místu chrudimského regionu, vesnici jménem Rozhovice.
O tomto festivalu Vás zde samozřejmě budeme ještě blíže informovat.

Za oněch časů jsme cestou domů z bigbítu s kamarádem často zpívali naši "předělávku" písničky o Slunečním králi s refrénem "Běhavý, náš král"....a i po té hromadě let si za tímto výrokem stojím, jak to máte Vy?!

Foto : Ivan Mikuiec