Patti Smith se po pěti letech vrátí do Prahy!

24.01.2020

Text: Martin Fejfar

Americká zpěvačka Patti Smith se po pěti letech vrátí koncertovat zpět do České republiky.

Patti Smith je americká písničkářka, básnířka a aktivistka a v letošním roce si připomíná čtyřicet pět let od vydání svého debutového alba Horses.

Před pěti lety při koncertu v pražském Divadle Archa se slavilo čtyřicet let od vydání výše zmíněného alba.

V letošním roce Patti Smith vymění malebný prostor Divadla Archa, které při své poslední návštěvě Prahy vyprodala za o něco větší sál.

Koncert se odehraje v pražském Foru Karlín v úterý 21. července 2020.

Patti přiveze sebou do Prahy osekanou doprovodnou kapelu ve složení její syn Jackson Smith na kytaru, Tony Shanahan na basu a klávesy a Seb Rochford na bicí.

Patti Smith jsem osobně viděl živě na festivalu Trutnoff Open Air, tehdy již uváděný pod tímto novým názvem v roce 2014.

Tenkrát na mě působila dosti tajemným dojmem, bez špetky úsměvu a plná zasmušilosti.

Nicméně to vše vedlo k plné soustředění se na koncertní vystoupení a podání nadstandardního výkonu.

Na konci prosince loňského roku Patti Smith oslavila své již sedmdesáté třetí narozeniny a už tenkrát rozhodně na podiu nepůsobila, jako nějaká babička, která by měla doma sedět a šít.

Její hlasový rozsah i procítění jednotlivých skladeb je důkazem, že je stále plná sil.

Jenom si pamatuji, že si Patti nepřála, aby se bez jejího povolení fotilo, proto na to bylo publikum upozorněno.

Sama Milena Palečková z pořádající agentury 10:15 Entertainment ke koncertu Patti Smith v Praze říká: "Koncert Patti Smith jsme poprvé realizovali v roce 1996 a ten poslední před pěti lety. Pokaždé bylo vyprodáno a její vystoupení byla velmi strhující. Těšíme se, že v červenci tomu bude také tak."

Díky tomuto prohlášení, tak jisto jistě hudební publikum bude mít od vystoupení velká očekávání.

Tudíž je i v letošním roce na co se ze strany Patti Smith na jejím pražském koncertu těšit.

Když se vrátíme do historie a k hudebním začátkům této americké divy nemůže rozhodně bez našeho povšimnutí zůstat ani fakt, že v její doprovodné kapele hrál český muzikant Ivan Král.

Ivan Král se podílel na jejich albech Horse, Radio Ethiopia, Easter, obsahující velký hit Becausethe Night a Wave.

Zatímco na prvním zmíněném albu hrál na kytaru, baskytaru a pomáhal i s vokály pro desku Eauster již do konce napsal i skladbu Dancing Barefoot.

Patti Smith si od roku 1980 naordinovala tvůrčí pauzu, kterou ukončila až v roce 1988 vydáním alba pod názvem Dreamof Life ke koncertování se však vrátila až v roce 1996.

Od té doby Patti vydala ještě dalších šest alb.

Jejím posledním album vyšlo v roce 2012 pod názvem Banga pojmenovaného podle psa z románu Michaila Bulgakova Mistr a Markétka.

Popularitu si u nás získala i v roce 1976, kdy na obalu části nákladu svého alba RadioEthiopia vyzvala k propuštění tehdy vězněného nehrajícího člena PlasticPeopleofTheUniverse Ivana Martina "Magora" Jirouse.

Ovšem Patti Smith jsme vůbec jako zpěvačku znát nemuseli, neboť se chtěla věnovat jiným věcem výtvarnému umění, divadlu nebo literatuře.

Nakonec ale předčítání svých básní spojila s kytarovým doprovodem a roku 1975 vydala debutové album Horses. Toto album se dočkalo mimořádného úspěchu a dodnes bývá řazeno k nejvýznamnějším rockovým nahrávkám všech dob.

V současné době se věnuje Patti Smith především spisovatelské činnosti.

Na počátku roku 2010 vydala autobiografii Just Kids - Jsou to jen děti, za kterou obdržela významnou americkou literární cenu NationalBookAward, a později přidala ještě knihy M Train či naposledy Oddanost. Všechny vyšly také v českém překladu.

Nám již tedy nezbývá nic jiného než se na koncert Patti Smith těšit.

Vstupenky si můžeme již nyní zakoupit za cenu 2 500,- Kč na sezení nebo za 1 550,- Kč na stání.

Předprodej vstupenek probíhá v sítích Ticketmaster a GoOut.