Pavel Váně - Životní cesta s Písní o jablku...

23.02.2020

Text: Pepíno Sodomka

Pavel Váně, jedna z největších osobností na naší rockové scéně dnes oslaví 71. narozeniny.

Jak zřejmě každý český rocker ví, Pavel je kytarista a zpěvák legendární brněnské kapely Progres 2.
Mimo to za svojí hudební éru působil v mnoho uskupeních, např. ve skupinách Synkopy 61, Collegium Musicum, Atlantis, Bronz, Bowle či VKV atd

Pavel Váně se narodil v roce 1949 ve Velkých Losinách a své dětství prožil v Karlových Varech, roku 1958 se jeho rodina přestěhovala do Brna, kde se již definitivně usídlila a s nímž je Pavel Váně ve své hudební kariéře pevně spjat. 

Jeho první rockovou kapelou se stala amatérská formace Beatmongers (v letech 1963 a 1964), v roce 1965 hrál ve skupině Fellows (zde původně na baskytaru). V repertoáru kapela měla převzaté písničky (od The Rolling Stones nebo The Kinks), postupně zkoušela ale i vlastní tvorbu.
Pavlovou první profesionální skupinou se staly Synkopy 61, kam přišel v roce 1966 jako náhrada za Pavla Pokorného, který musel jít na vojnu 

Roku 1968 se spojil s bubeníkem Zdeňkem Klukou, který hrál ve skupině Atlantis, a společně s různými dalšími hudebníky zkoušeli hrát. Přibrali k sobě především klávesistu Jana Sochora, Váněho kamaráda z dětství, a na podzim i Emanuela Sideridise, baskytaristu řeckého původu, čímž v říjnu 1968 vznikla skupina The Progress Organization (později Progres 2).
Koncertní premiéra této kapely se uskutečnila 3. dubna 1969 v divadle Reduta, a již na čtvrtém vystoupení hráli The Progress Organization na zimním stadionu Za Lužánkami společně s kapelami The Blue Effect a Synkopy 61 a americkou skupinou The Beach Boy.

Tím tedy započala éra skupiny Progres 2, která patří k opravdovým klenotům českého rocku, díla jako "Dialog s vesmírem", nebo "Třetí kniha džunglí" patří k tomu nejlepšímu, co v našem rocku vůbec vzniklo.

Pavel, který v období, kdy v této skupině nehrál působil jak bylo zmíněno v několika dalších  skupinách, je opět od roku 2008 zpět v řadách Progres 2 a s toto kapelu v roce 2018 natočil další vynikající počin, album "Tulák po hvězdách".

Jednou ze zajímavostí je, že roku 2005 uspořádal společně s Oldřichem Veselým menší turné po USA, když předtím sám měsíc hrál po klubech až v jižní Africe.

Sám Pavel v jednom z rozhovorů pro iDnes se vyjádřil k tomu, co pro něho muzika vlastně je:
"Můj profesní život plný drobných šikan a zásahů dřívějšího režimu je typickým příběhem tisíců podobných osudů. Já nebyl žádný disident. A ta svoboda, s níž jsem si vlastně dělal jen muziku, a co jsem chtěl, je při zpětném pohledu největší štěstí, které mne mohlo potkat."

Osobně si Pavla ohromně vážím, jím zpívaná "Píseň o jablku" z alba Dialog s vesmírem skupiny Progres 2 je jedna z nejkrásnějších balad, při níž mi doslova běhá mráz po zádech při každém poslechu.
Měl jsem tu čest se s ním i několikrát osobně setkat a mohu s klidným svědomím říct. že je to obyčejný, na nic si nehrající, skromný a srdečný člověk.

Jménem Rockmanie přeji pevné zdraví a moře radosti z muziky, Pavle!