Pozoruhodná rocková jízda kapely Lokomotiva Planet!

07.09.2020

Text: Pepíno Sodomka

V záplavě tuzemských kapel lze jistě najít i uskupení, která si jistě zaslouží pozornost. Bezesporu jednou z nich je pražská kapela Lokomotiva Planet, působící na naší hudební scéně už od roku 1996.

Tato skupina byla založena kytaristou Vladimírem Dvořákem, který dříve působil v kapelách Precedens, Merlin R-Force.
Nutno dodat, že Lokomotiva Planet již společně vystupovala např.  se švédskými Tad Morose a Silent Call , dále s  Dodo Doležalem a Oskarem Petrem, či s Adamem Bombem, Janet Rob a Ericem Sardinasem. Právě Eric Sardinas se svou virtuozní kytarovou slide-bottle technikouin hostuje na posledním albu Lokomotivy Planet.

Jak toto uskupení vlastně vzniklo?
První plány na odlišně a syrověji znějící vlastní kapelu vznikly už v roce 1994, kdy se chýlila ke konci spolupráce VLÁDI DVOŘÁKA se skupinou R-FORCE. Při nahrávání promo materiálů skupiny DOROTA BB ve studiu SOLISKO došlo k domluvě na společném projektu mezi VLÁĎOU DVOŘÁKEM a ONDŘEJEM JEDLIČKOU, tehdejším baskytaristou DOROTA BB.

Zatím bezejmenný projekt byl odpočátku koncipován jako trio /kytara, basa, bicí/ s maximálním nárokem na využití hráčského a pěveckého potenciálu hudebníků se zřetelným důrazem na dravém a hutném projevu s výraznými melodickými zpěvovými linkami se striktně českými texty. Od počátku byla skupina ovlivněna tvorbou amerických PRIDE & GLORY /sólový projekt ZAKKA WYLDEA, kytaristy OZZY OSBOURNEA/, jejichž čitelný a aranžerský bohatý zvuk je zřetelně odlišoval od většiny barevně mnohavrstvých či nedůrazných konkurentů.

Prvním bubeníkem kapely se stal v roce 1995 RADEK KLUČKA, který do té doby působil především v keltsko-irských skupinách kytaristy VÁCLAVA VESELÉHO /Dobrohošť, Irish Dew/. Krátce před počátkem nahrávání debutního CD alba přichází na místo bubeníka razantní DAVID LANDAUER (Merlin).

Lokomotiva Planet a Dan Horyna
Lokomotiva Planet a Dan Horyna

V r. 1997 vychází první CD album "Lokomotiva PLANET" pod vydavatelskou firmou PUKY RECORDS. V závěrečné písni zpívá mj i BOBBY HOUDA. Křest proběhl v Hard Rock Café, příznivé recenze vyšly ve většině hudebních periodik.

Koncem tisíciletí dochází k přerušení činnosti kapely, VLÁĎA DVOŘÁKA se proto podílí na různých studiových projektech mj s PAVLEM GREGOREM na úspěšném společném autorském CD albu GREGOR & DVOŘÁK.

Roku 2000 na místo bubeníka přichází JAN DIVIŠ (dříve metalový Virus), na basu hraje PAVEL TUČEK (Heebie-Jeebies). PAVEL TUČEK je v roce 2002 je nahrazen hudebně spřízněnějším baskytaristou HONZOU POKORNÝM (Rowdies, Easy Rider, Excelence).

Další změna v obsazení kapely proběhla v roce 2003 - za bicí usedá zpívající HONZA MARTINEK (First Choice aj).
V této sestavě nahrává skupina počátkem roku 2004 ve studiu SOLISKO čerstvé čtyř-písňové promo CD, jež je s úspěchem prezentováno na RADIU BEAT, ČR Plzeň aj., a předchází chystanému novému CD. Kapela se úspěšně představuje v médiích - rozhovory pro RADIO BEAT, ROCKSHOCK, ROCK'N'POP, atd. a koncertuje především v pražských klubech /KAIN, CLUB KINO, BATALLION, MAL.BESEDA/.

V roce 2007 vychází druhé oficiální CD album MÁ KREV , ještě předtím se však kapela loučí s baskytaristou HONZOU POKORNÝM, na jeho místo přichází ZDENÉK SOUKUP. V létě 2008 odchází bubeník HONZA MARTINEK a v říjnu za bicí usedá 20-ti letý MICHAL PILOUŠEK (Black Spirit Rose, Crazy or high).

Letní měsíce jsou pro změny v kapele asi typické - ty roku 2011 jsou v kapele poslední pro ZDEŇKA SOUKUPA, se kterým se VLÁĎA DVOŘÁK po několikaměsíčních organizačních tahanicích loučí, ale odchází i MICHAL PILOUŠEK.

Zatímco za bicími se rychle střídá MILAN SZANTO (Sada, DHC) s EDDIEM DŘÍZGOU (Dr.Triceratops aj), aby nakonec za bubny usedl JIRKA KANAJLO (Bublifuck), k baskytaře se do LOKOMOTIVY PLANET po více než patnácti (!) letech vrací "dobrý holub" ONDŘEJ JEDLIČKA (Durman, Echt).

V této sestavě kapela natáčí svůj vůbec první oficiální videoklip "Back Into The USSR", který předchází vydání stejnojmenného alba. Třemi texty přispěl MARTIN NĚMEC z Precedens a o kytarové feelingy se v jedné skladbě postaral legendární americký bottle neckový čaroděj ERIC SARDINAS. Třetí řadové, ve studiu tentokrát naživo nahrané CD pak vychází v samém závěru roku 2016. Už dlouho předtím však skupina opět řeší změny, JIRKA KANAJLO na jaře roku 2016 věší bubny na hřebík.


Na místě bubeníka se v průběhu léta 2016 bez výsledku střídají EDDIE DŘÍZGA a DAN DYK, se kterým v červenci skupina odehraje jediné vystoupení, a začátkem roku kapelu opouští i ONDŘEJ JEDLIČKA.

Hledání nových členů na jaře 2017 aktualizuje rytmiku takto : baskytara - PAVEL HANIGER (Havana Street) , bicí - LIBOR HOŠEK (Faustband, Starý prsty).

Tedy Lokomotiva Planet má na kontě svém kontě tři cd "Lokomotiva Planet" "Má krev" "Back Into The USSR" a videoklip rotující na TV Rebel. 

 Kapelu tvoří trojice muzikantů, s bohatými zkušenostmi, hrající poctivou tvrdou rockovou muziku.Opakovaně byli hosty radia Beat v pořadu Uši Petra Korála a Zpovědnice Honzy Hamerníka.

Více info najdete na  www.lokomotivaplanet.cz. , nebo 
https://bandzone.cz/lokomotivaplanet 

Pokud máte rádi parádní rockovou jízdu a poctivou muziku, která si na nic nehraje, neváhejte a zažijte společnou jízdu s touhle bandou!!!