Projektil - Když Zahrada ticha opravdu utichne...

29.01.2020

Text: Pepíno Sodomka

Myslím, že v české rockové historii je početný zástup dnes již neexistujících skupin, které rozhodně zaslouží připomenout.
Proto jsme se rozhodli v rámci takového seriálu "Rockový dějepis" jim tímto vzdát takový malý hold.

Na úvod seriálu jsem vybral skupinu Projektil, která patřila svého času rozhodně k naší tuzemské špičce a byla mezi rockovým publikem hodně oblíbená.

Kapela Projektil vznikla v roce 1979. Jejími zakládajícími členy byli:
Ivan Sekyra - kytara, Pavel Roth - zpěv, kytara, klávesy, příčná flétna a foukací harmonika, Zdeněk Fák - baskytara a Karel Jenčík - bicí.
K této sestavě se záhy připojil kytarista Milan Schelinger.

V tomto složení po řadě vystoupení a koncertů natočila skupina Projektil několik úspěšných singlů, včetně nesmrtelného hitu "Zahrada ticha".
Roku 1982 však přišlo, což v té době nebylo nic neobvyklého u rockových kapel, několik zákazů z vydavatelství, z rádií i z televize, takže po zákazu vystupování se skupina rozpadla. Pavel Roth odešel na profesionální dráhu a Ivan Sekyra po čase sestavil skupinu Projektil v novém složení a dařilo se mu nějakou dobu vystupovat pod jednou mimopražskou agenturou.
Skupina Projektil natočila i několik nových písniček, z nichž se do povědomí posluchačů nejvíce zapsala "Třešňová nálada" - zpíval Milan Schelinger a "Zrcadla" - zpívali Pavel Roth a Jiří Hopp.
V roce 2005 Ivan Sekyra naposledy vystoupil s Pavlem Rothem na křtu jeho alba "Spal mě svou láskou".

Projektil koncem 80. let - zleva Jirka Hopp, Karel Jenčík, Slávek Brada a Ivan Sekyra.
Projektil koncem 80. let - zleva Jirka Hopp, Karel Jenčík, Slávek Brada a Ivan Sekyra.

Dnem 30. 6. 2012 se historie kapely Projektil uzavřela. Důvodem bylo, že duše Projektilu,  Ivan Sekyra nás bohužel navždy opustil.
Nutno je též zmínit, že ani zpěvák Jirka Hopp a baskytarista Zdeněk Fák dnes již nejsou mezi námi.

Myslím, že legendární písnička "Zahrada ticha" na tuto skupinu nedá zapomenout ani v časech budoucích. Je dodnes hojně hraná a znají jí i mnozí mladí, kteří éru Projektilu samozřejmě nepamatují.

No a za nás pamětníky to myslím řekl krásně Tomáš z Mostu, co by příspěvek pod tento song na Youtube:
"Nikdo z nás nedokáže zastavit, nebo vrátit čas, ale pokaždé, když zní tahle písnička, tak jsem aspoň v duchu o víc jak třicet let zpátky a pokaždé budu dokud se bude hrát.
Každý máme pár písní, které vždycky vrátí ten okamžik, jenž už dávno není a nebude!" 

Myslím, že více není co dodat, jen složit opravdu klukům z kapely Projektil za vše obrovský dík a připojit vzkaz: "Bylo nám ctí, Pánové!"