Richard Kybic - Život tě naučil hrát s kartama, které ti rozdával sám...

12.05.2020

Text: Pepíno Sodomka

Dnes je to již 17 let, co navždy odešel vynikající český kytarista a zpěvák Richard Kybic.

Richard vyrůstal v Chrástu u Plzně, později se s rodiči přestěhoval do Plzně.

Už v osmé třídě základní školy hrál na kytaru ve skupině s názvem "99", to se psal rok 1963. Pak následovaly kapely jako EXCITERS a DAISY. Na vojně hrál v AUS VN a první kapela, kde vedle hry na kytaru začíná i zpívat je trio CATHEDRAL. Odtud vede cesta do plzeňské skupiny SOCIETY. V sezóně 1972/73 se kapela profesionalizuje a pod názvem "Orchestr Svatopluka Čecha" vystupuje s Valérií Čižmárovou.


Po roce odchází trio Richard Kybic, Jiří Lang a Jiří "Dědek" Šindelář do skupiny MAHAGON.

Později Richard zakládá skupinu známou skupinu BUMERANG, kde působí jako kytarista, zpěvák a také skladatel prakticky celého repertoáru. Roku 1980 se pak Bumerang spojil se  zpěvačkou Petrou Janů.

26. října roku 1981 zakládá Richard spolu s ostatními muzikanty profesionální skupinu TURBO. V létě 1990 kapela končí po devíti letech svoji činnost a Richard si otevřel svůj velkoobchod s hračkami.
Come-back kapely přichází až v roce 1999, kdy TURBO vystoupí na společném koncertě se  SLADE a URIAH HEEP na plzeňském Lochotíně. 

TURBO
TURBO

Bohužel v té době již přichází jeho první zdravotní potíže, které se v první polovině roku 2002  začínají prohlubovat a přichází hrůzné zjištění - Richard má rakovinu mozku, stejně jako jeho otec, který na ni nedlouho před tím zemřel.
Po statečném ročním boji s touto nemocí, operacích a chemoterapiích svůj boj 12. května roku 2003 Ríša prohrál a opustil nás ve věku nedožitých 54 let. 

Richard napsal více jak sto písniček, dá se říct celý repertoár jak Bumerangu, tak i Turba. Jeho hity "Přestáváš snít", "Díky, já jdu dál", Chtěl jsem mít" a "Hráč" se několik měsíců držely na předních místech českých hitparád a zná je u nás snad každý.
Nutno i dodat, že za svoji existenci v Turbu získal Kybic dvakrát zlatou desku za prodaných 200 tisíc nosičů.

Ríša byl dobrý, správný chlap,  byl člověkem, který měl krásný vztah ke zvířatům, choval šest pejsků. K jeho zálibám patřil i sport, sbíral kytary a dobrou whisky.

Takový člověk jako on nám bude určitě vždy moc chybět, ale jeho krásné písničky budou v nás žít věčně a tím bude stále s námi...

Jménem Rockmanie posílám velikou zdravici  s veškerým respektem a díkem tam nahoru, Ríšo!!!