Richey Edwards - Uplynulo 25 let od záhadného zmizení kytaristy Manic Street Preachers!

03.02.2020

Text: Pepíno Sodomka

Psal se 1. únor roku 1995 a za záhadných okolností zmizel Richey Edwards, kytarista, textař a člen skupiny Manic Street Preachers.
Richey, který byl původně u této kapely řidičem se postupem času stal jejím kytaristou a textařem. Poslední koncert s nimi odehrál 21. prosince 1994 v Londýně.

Osudný den 1. února 1995 odletěl kvůli promo akci do USA a ve zmíněný den se odhlásil ze svého hotelového pokoje a záhadně zmizel.
Po několika dnech bylo nalezeno jeho auto nalezeno u Severn Bridge a jelikož tento most je bohužel proslulý tím, že skokem z něj ukončila života řada lidí, okamžitě se objevily zprávy o tom, že Richey spáchal sebevraždu.
Nicméně jeho tělo se dodnes nikdy nenašlo a jemu blízcí lidé všichni svorně tvrdí, že Richey rozhodně nebyl člověkem, který by chtěl takto odejít ze života.
Našla se i řada lidí, kteří tvrdili, že ho i po tomto dni na různých místech viděli živého, ale tyto zprávy se také nikdy nepodařilo potvrdit.

Když od této chvíle uběhlo téměř 14 let, dne 23. listopadu roku 2008 byl Richey oficiálně prohlášen za mrtvého.
Rok poté kapela Manic Street Preachers na jeho počest vydala album "Journal for Plague Lovers" a všechny songy na něm byly složené z textů, které se po něm našly.

Po jeho zmizení se samozřejmě vyrojilo velké množství otazníků a některé okolnosti nahrávají i tomu, že mohl jít i o akt opravdového "zmizení ze světa", že Richey chtěl zmizet a začít někde sám nový život.

Jeho rodiče zemřeli v roce 2013 a nikdy se tedy nedozvěděli, co se s jejich synem vlastně stalo.
Faktu o "plánovaném zmizení" nahrává, že Richey byl poslední rok před svým zmizením doslova fascinován spisovateli, kteří ve svých knihách psali o životě v exilu.
Jedním z jeho nejvíce oblíbených byl francouzský básník Arthur Rimbaud, který po vydání knihy "Sezóna v pekle" zmizel do divočiny, kde se rozhodl žít.
Richey i často mluvil o staré TV show "Pád a vzestup Reginalda Perrina", což je dá se říct černá komedie, jejíž hlavní postava předstírala vlastní smrt.

Jeho sestra Rachel po něm již 25 let neúnavně pátrá.
Jeho sestra Rachel po něm již 25 let neúnavně pátrá.

Takových indicií, že Richey kamufloval vlastní smrt je hodně, nicméně jak se opravdu události z 1. února 1995 udály, věděl asi opravdu pouze on.
Každopádně skupina Manic Street Preachers dodnes odesílá na jeho účet 25% ze všech svých výdělků.

Zajímavostí také je, že v den zmizení mu bylo 27 let a každý zasvěcený rocker asi dobře ví, co znamená v rockové historii pojem "Klub 27".
Jisté je, že Richey Edwards a jeho příběh je jednou z největších záhad rockové historie.