Ritchie Blackmore - Rock 'n' Roll přišel na svět, protože lidé byli nemocní!

14.04.2020

Text: Pepíno Sodomka

Ač se to zdá neuvěřitelné, dnes slaví své 75. narozeniny Mistr nad Mistry, kytarový mág Ritchie Blackmore.

Myslím, že představovat tady jeho kapely Deep Purple. Rainbow, nebo Blackmores Night by bylo opravdu nošením dříví do rockového lesa.

Ritchie se 100% dá označit za jednoho z otců klasického hard-rocku, jeho jedinečná hra na kytaru určitě uhranula obrovskému množství rockových fanoušků, stejně jako legendární hit s nezapomenutelným kytarovým riffem kapely Deep Purple "Smoke on the Water", který se jistě pro mnoho těch, co mají bigbít v srdíčku stal doslova hymnou.

V jednom z rozhovorů pro Newsweek se Ritchie zamyslel nad otázkou, proč vlastně
vůbec Rock 'n' Roll vznikl?
"Myslím, že Rock and roll přišel na svět,  protože lidé byli už doslova nemocní z ostatních hudebníků té doby, kteří kritizovali hudbu a říkali, že to či ono není dokonalé. Rock and roll totiž není nikdy úplně dokonalý, ale lidé, kteří ho poslouchající ho milují, protože je vzrušující a energický. Stále existuje určité dešifrování hudby a její kritika, ale ne do té míry, do jaké to dělají ti, co hrají klasickou a jí podobnou hudbu. To, abych dokola jen kritizoval a říkal, že někdo nemá správné vibrato nebo mu chybí to či ono, je dle mého názoru přesně tím, co zabíjí hudbu!"

S tímto názorem plně souhlasíme, ono věčné, dodnes přetrvávající "hodnocení" a jakési "známkování" vystoupení či natočených alb rockových muzikantů "hudebními kritiky", kteří sami neumí pořádně většinou ani zahrát na jakýkoliv nástroj "Pec nám spadla" nám připadá až tragikomicky úsměvné, naprosto zavádějící a scestné a na naší Rockmanii se s tímto rozhodně nesetkáte!

Ale zpět k dnešnímu oslavenci. Mr. Blackmore má rozhodně své výsadní místo v rockové historii a jako miliony fans po celém světě i já mu jménem Rockmanie moc přeji hromadu zdraví s díky za mnoho krásných chvil, kdy nás jeho muzika dokázala tak překrásně jak "nakopnout", tak i pohladit po duši, když nám bylo třeba...