Rocker Daniel Brynda (12 let) - Ve 4. třídě jsem napsal referát o skupině Odyssea, dostal jsem jedničku!

02.02.2020

Text: Pepíno Sodomka

Přední český rockový zpěvák Dan Horyna roku 2017 při svém vystoupení v pražském Vagonu hovořil o tom, že Rockeři jsou jedna velká rodina a že není rozdíl mezi těmi nahoře a těmi dole.

S tímto Danovým názorem 100% souhlasíme a chceme na Rockmanii dát prostor nejen známým rockovým kapelám a hudebníkům,  tak i začínajícím muzikantům, jako i těm, kteří  rockovou hudbu poslouchají, chodí na ní a rock je vlastně i jejich životem.

Daniel Brynda, dvanáctiletý kluk z Heřmanova Městce na Chrudimsku je velkým rockovým příznivcem a když ho potkáte na nějaké rockové akci v okolí, rozhodně stejně jako já budete jasně vidět, že rock je pro něj již v tomto věku dá se říct vším.

Proto mi to samozřejmě nedalo a přizval jsem ho k rozhovoru:

Ahoj Dane, na úvod bych se rád zeptal, co tě přivedlo k rockové muzice a proč právě ona?
"Ahoj Pepíno. K rockové muzice mě přivedli rodiče,kteří ji poslouchají docela hodně doma a také táta, který jezdí jako osvětlovač s různými kapelami a se kterým jsem mohl občas jet svítil jako osvětlovač i já.
A proč právě ona? Prostě se mi líbí daleko více, něž disco a podobná hudba."Najdou se i v řadách tvých stejně starých kamarádů-spolužáků někteří, kteří také rock poslouchají?
"Popravdě vím asi jen o jednom mém spolužákovi, který jezdí se svým tátou občas na nějaký rockový koncert."

Viděl jsem tě třeba na Živanickém rockovém masopustu, který je takovým návratem do starých bigbítových časů, jaký je Tvůj názor na tenhle starý český bigbít?
"Mě se taková muzika moc líbí, hlavně Odyssea, kterou mám moc rád a rád ji poslouchám.
Dokonce jsem o Odyssee ve čtvrté třídě napsal referát, ze kterého jsem dostal od paní učitelky jedničku. Líbí se mi také hodně písnička od Benefitu Smolíček pacholíček.
Táta mi o těchto kapelách hodně vyprávěl a mě se strašně líbí, jak ty "dědci" na tom pódiu skáčou a blbnou. A také se znám s Pavlem Šurkalou , který masopust pořádá .

Když už jsme u českého bigbítu, co pro Tebe znamená kapela Odyssea, jejíž triko dovolím si říct hrdě nosíš?
"Odyssea je jedna z mých nejoblíbenějších skupin a poslouchám ji asi nejdéle ze všech. Jejich Sluneční král je nejlepší písnička, co znám a moc se mi líbí,  jak hraje a zpívá Václav Běhavý, kterého mám moc rád."

Posloucháš i mladší české a zahraniční kapely, které tě oslovují nejvíce?
"Ano poslouchám,  jedna z dalších nej kapel tady v okolí jsou Lef de Bard a i III. cenová, které mi táta několikrát dovolil svítit a všichni muzikanti z obou kapel jsou i mí kamarádi.
Jinak rád poslouchám skupiny Mirai , Slzu , Kabát , Harlej , Walda Gang a ze zahraničních asi nejvíc Judas Priest, pak ještě Rammstein a Iron Maiden a také se mi líbí ABBA, kterou hodně poslouchá babička Hana."Václav Brynda, Daniel Brynda a Radek Řezníček, zpěvák skupiny Alžběta
Václav Brynda, Daniel Brynda a Radek Řezníček, zpěvák skupiny Alžběta

Bereš rockovou muziku jen jako hudbu, nebo je pro tebe i něčím jiným? Myslím, že řada z nás to bere i jako životní styl, příslušnost k určité skupině lidí, kteří rockem doslova žijí?
"Asi ji neberu jen jako hudbu, protože mě táta seznámil se spoustou lidí co na ní chodí a také se už znám se spoustou muzikantů.
Hodně lidem můžu říkat ahoj a nejraději z těchto lidí mám Zdendu Reimonta , Pavla Šurkalu i tebe Pepíno a ještě hodně dalších.
Jen mě štve, že nikdy neuslyším Zdendu Reimonta a jeho pardubickou skupinu Elan, třeba v Živanicích. Ale jejich písničky znám z Youtube, dokonce jsem byl i na jeho hraní, kde hrál sám Zdenda."

Moc děkuji Dane za to, jak nás bereš. Ještě se tě zeptám. Nedaleko Tvého bydliště se nachází Bousov, kde se narodil Jirka Schelinger, pro nás generačně starší takový symbol českého rocku, jeho nekorunovaný král, co říká tohle jméno Tobě?
"Toho sice tolik neznám, ale samozřejmě vím, že zpíval třeba Jahody mražený a znám i nějaký jeho písničky z rádia. Jinak vím, kde Bousov je a také vím od táty ,že tam dříve byly zábavy."

Jak Dan doplnil, je sice někdy problém se s tátou na bigbít dostat, protože mamka není zrovna nadšená, někdy i začne nadávat, ale nakonec stejně povolí a Dan může s tátou vyrazit za muzikou a lidmi, které má rád a je mu mezi nimi fajn.

Díky Dane za rozhovor a přejeme, aby Ti Rock nadále přinášel plno radosti a zůstal si mu věrný, protože to je věc, která umí pohladit, nebo člověka nakopnout, když je třeba a to je v životě hodně dobře!