Rockový svět v slzách, navždy odešel Eddie Van Halen...

07.10.2020

Text: Pepíno Sodomka

Krutá rána do všech rockových srdcí, 6. října 2020 zemřel ve věku 65 let famózní kytarový mág Eddie Van Halen, člen a spoluzakladatel skupiny Van Halen.

Narodil se v lednu 1955 v Amsterdamu v rodině Holanďana Jan van Halena. Jeho matka Eugenia pocházela z Jávy. 
Své dětství strávil ve městě Nijmegen na východě Nizozemí. V roce 1962 se rodina přestěhovala do Pasadeny v Kalifornii v USA, kde začal společně s bratrem Alexem navštěvovat uměleckou školu, na které studoval hru na klavír. 

Jako dítě se zúčastňoval školních talentových soutěží, které často vyhrával. V jednom z interview se Eddie vyjádřil, že se jemu a Alexovi zdálo vysedávání za klavírem nudné a tak si založili kapelu, ve které hrál Alex na kytaru a on sám si sedl za bicí. 
K výměně postů došlo hned po tom, když viděl Alexe jak se mu podařilo bravurně zvládnout sólo na bicí ve skladbě "Wipe Out" skupiny The Surfaris. Alexův talent ocenil a rozhodl se, že i on se pokusí naučit hrát na sólovou kytaru. 

Jako čtrnáctiletý teenager tehdy zkoušel hrávat na kytaru doma za zavřenými dveřmi celé hodiny. Notu po notě napodoboval kytarová sóla, které Eric Clapton nahrál s Cream, nedařilo se mu to přesně a tak si tyto sóla přizpůsoboval podle svého stylu. 


"Když šel bratr večer o sedmé na párty a ráno o třetí se vracel domů, po celou tu dobu jsem seděl v pokoji na tom samém místě na posteli a vybrnkával si akordy na kytaře a dělám to tak celé roky až dodnes.", vzpomínal na toto období sám Eddie.

Skupina Van Halen vznikla v roce 1972 v Pasadeně tehdy ještě pod názvem Mammoth. Členy skupiny byli Eddie Van Halen (kytara a zpěv), jeho bratr Alex (bicí), a baskytarista Mark Stone
Skupina nevlastnila zesilovací systém na vystoupení, tak si ho často půjčovala za 50 dolarů na noc od Davida Lee Rotha (který předtím neúspěšně absolvoval zkoušku se skupinou). Eddieho zpěv ve skupině nebavil a zároveň se rozhodl, že i díky tomu, že ušetří za nájem aparatury nakonec Rotha do kapely vezme. Michael Anthony nahradil baskytaristu Marka Stoneho. Tou dobou Roth navrhl, aby si skupina změnila název na Van Halen

První demo skupiny, které vzniklo v roce 1977 ve studiu Electric Lady Studios v New Yorku financoval Gene Simmons, baskytarista kapely KISS. Ten samý rok Van Halen dostali nahrávací kontrakt od vydavatelství Warner Bros. a v následujícím roce vyšel jejich debut s názvem Van Halen. 


Na a další příběh této světově uznávané kapely je jistě dobře znám všem rockerům po celém světě.

Zprávu o smrti Eddieho zveřejnil na sociálních sítích jeho syn a baskytarista Wolfgang Van Halen:
"Nemůžu uvěřit, že to musím napsat, ale můj otec Edward Lodewijk Van Halen dnes ráno prohrál svůj dlouhý a náročný boj s rakovinou. Byl to nejlepší otec, jakého jsem kdy mohl chtít. Každý okamžik, který jsem s ním sdílel na pódiu i mimo něj, byl darem."

"Nevím nic o stupnicích ani o hudební teorii," řekl Eddie v rozhovoru pro časopis Rolling Stone v roce 1980. "Nechci být brán jako nejrychlejší kytarista, připravený a ochotný porazit konkurenci. Vím jen to, že v rock 'n' rollu, stejně jako v blues by měla být melodie či rychlost, ale co je nejdůležitější, hudba by měla mít emoce. Chci jen, aby moje hra na kytaru činila lidi když je třeba šťastné, smutné, dokonce i nadržené."

Obrovský dík za vše Eddie, odpočívej v pokoji...

Zdroj a foto: Wikipedie, New York Post a archív Eddieho Van Halena.