Kouzelný rockový let Černého motýla slovenské kapely LADY JANE!

07.06.2020

Text: Pepíno Sodomka

V dubnu 2020 spatřilo světlo světa album Čierny motýľ kapely LADY JANE, což je rockové uskupení kolem zpěvačky Jany Čonkové a jejíž domovinou je slovenský Trenčín.

Jana Čonková není na slovenské scéně žádný nováček. Fanoušci ji znají z několika kapel a projektů, ale i jako skvělou interpretku převzatých hardrockových písní.
Zpěvu se věnuje od mala, má za sebou vystupování na největších rockových festivalech (Masters of Rock, Topfest, Červeník a mnoha dalších),  jako i turné a vystoupení např. s Gwyn Ashton, Desmod či Horkýže Slíže atd.
V letech 2011 - 2017 působila jako frontmanka kapely Electric Lady (Led Zeppelin tribute) a roky byla členkou Bank of Joe a dua Joe & Jane. 
Na začátku tohoto roku byla nominována na cenu Svazu autorů a interpretů, v kategorii "Objev roku".

Album Čierny motýľ obsahuje devět písní. Od rockmetalových a hardrockových skladeb, až po akustické a baladické songy, které opravdu chytnou za srdce. Svou pestrostí myslím určitě zaujme širší rockové publikum.

Součástí CD nosiče je i multimediální aplikace, obsahující dva videoklipy. Prvním je metalrocková "Kráľovná bohov", na který se můžete podívat i zde,  druhým sugestivní balada "Niet už zázrakov".


Autorem hudby a producentem je známý slovenský kytarista Palo Chodelka.
Palo je na dráze profesionálního hudebníka již od roku 1989, v roce 1993 byl nominován Slovenskou hudební asociací, Svazem autorů a interpretů, v kategorii "Instrumentalista roku".

Skladby nového alba nesou nezaměnitelný, typický rukopis a jsou samozřejmě okořeněné jeho charakteristickými sóly. Na své si tedy přijdou i fanoušci moderní kytarové interpretace.
Dominuje mu vyzrálý, ženský hlas, který zaujme osobitostí projevu a svou originalitou.
Autory textů jsou takové renomované osobnosti jako Martin Sarvaš, Juraj Soviar a Jozef Urban. Jednu z písní otextoval i Palo Chodelka.
Právě texty vnesly do alba tu správnou dávku originality hlavně zajímavými tématy, které v žádném případě nevyznívají jako klišé.
Kromě jedné anglické skladby jsou všechny nazpívané ve slovenštině.

Velmi dobrým dojmem působí i zvuková stránka alba. Celá produkce probíhala ve studiu Birdland Studios v Považské Bystrici. Profesionální přístup a kvalitní studiové zázemí je z nahrávky výrazně cítit a dovolím si s klidným svědomím říct, že Čierny motýľ zaplňuje díru na slovenské hudební scéně.
Konečně se tady totiž objevila výrazná zpěvačka s rockovým feelingem a dravostí v hlase.

Kapela LADY JANE hraje ve složení Jana Čonková - zpěv, Palo Chodelka - kytara, Peter "Kešu" Oriešek - baskytara, Palo Chodelka jr. - bicí. 

Více informací se o této skupině dozvíte na stránce www.ladyjane.sk  a zde si můžete poslechnout i ukázky z nového alba https://www.youtube.com/watch?v=BBbDNOhOwmE .

Lady Jane je připravena představit album živě hned, jak situace ohledně pandemie dovolí, takže se máme rozhodně na co těšit!!!

Foto: Skupina Lady Jane