Sid Vicious - Basák Sex Pistols, který nikdy neztratil ani kousek anarchie!

10.05.2020

Text: Pepíno Sodomka

Dnešního dne, tedy 10. května roku 1957 se narodila jedna z největších osobností v punkové historii, Sid Vicious.

Sid byl anglický punkový hudebník a basový kytarista skupiny Sex Pistols, který byl bohužel téměř již od dětských let byl uvězněn ve svém vlastním světě drogové závislosti a sebezničení.

Narodil se v Londýně manželům Johnovi a Anne Ritchie. Jeho otec krátce po jeho narození od nich odešel. Během jeho prvních let se se svou matkou přestěhoval na španělský ostrov Ibiza, kde se údajně živila prodáváním drog. Dvojice se později přestěhovala zpět do Anglie, kde si Anne vzala Christophera Beverleyho a poté se v roce 1965 usadili v Kentu, Anglii. 

Uvádí se, že Sid již od roku 1974 začal užívat drogy nitrožilně se svojí matkou, dokonce sám svého času řekl  Lemmymu Kilmisterovi v rozhovoru pro hudební časopis Mojo, že ve čtrnácti letech prodával LSD na koncertech Lemmyho tehdejší skupiny Hawkwind.

Svými vrstevníky byl popisován jako "hubený, ale příjemný", přijal umělecké jméno "Sid Vicious", které vzniklo z ironického vtipu Johna Lydona, jenž měl křečka "Sida", který zřejmě Johna kousl a následovně jím byl přezdívaný Vicious (zvrácený, zlý, zvrhlý).

Svoji hudební kariéru začal jako člen skupiny Flowers of Romance, spolu se zakládajícím členem skupiny The Clash, Keithem Levenem.

Sid byl známý jako "hlavní fanoušek Sex Pistols" a blízký přítel zpěváka Johnnyho Rottena. Proto byl i požádán, aby vstoupil do kapely po odchodu Glena Matlocka v únoru 1977. Manažer Malcolm McLaren jednou prohlásil:
"Jestliže Rotten je hlas punku, pak Vicious je vzhled punku." 

Sid a Nancy
Sid a Nancy

Příběh Sex Pistols je dobře známý a není ani důvod nyní ho rozebírat.
Jsou často označováni za iniciátory punkového hnutí ve Velké Británii a prvního generačního rozdílu uvnitř samotného rock n' rollu.

Ten Sidův příběh vlastní destrukce vyvrcholil po zavraždění jeho životní lásky a přítelkyně Nancy, z jejíž vraždy byl Sid obviněn a poté i uvězněn, později se však prokázala jeho nevina.

Odchod Nancy ho hluboce poznamenal a nedokázal bez ní žit a proto 2. února 1979 spáchal sebevraždu tím, že se úmyslně předávkoval. Smrtelnou dávku mu podle několika zdrojů měla dokonce podat vlastní matka.
Před svojí smrtí napsal báseň s názvem "Nancy", která byla nalezena v jeho kapse.

Sid svého času sám o sobě řekl "Jsem jediný člověk, který neztratil ani kousek anarchie", což je asi pravým pojmenováním jeho krátké životní cesty.

Doufáme, že Tvá duše spočinula v místech, kde nalezla klidu, Side....