Slávek Jíša - Legendární manažer českého rocku!

24.02.2020

Slávek Jíša
Slávek Jíša

Text: Pepíno Sodomka

Možná, že pár nezasvěcených si řekne, co že za chlapíka s vizáží člena amerických ZZ Top to vůbec je?
Pokud náhodou patříte mezi ně, bez urážky nevíte o českém rocku vlastně zhola nic!

Slávek Jíša právě dnes slaví 70. narozeniny a dovolím si říct, že bez něho by snad ani český rock nikdy nebyl tím, čím je. Můžete s tím nesouhlasit, můžete o tom vést spory, ale to je vše, co tím můžete dělat!

Kdybych chtěl nyní tento článek ukončit, napíši s kým nespolupracoval a mám hotovo. Slávek totiž co by manažer zastupoval, či stále zastupuje snad každého, kdo v naši muzice trochu něco znamenal.

Namátkou, píše se rok 1967 a koná se první Čs.beat fest, kdo byl u toho - Slávek Jíša, rok 1972 a skupina Flamengo točí legendární "Kuře v hodinkách" a kdo byl u toho - Slávek Jíša...kdybych takto pokračoval dál, nepíší článek, ale knihu a to o několika dílech.

Slávek Jíša
Slávek Jíša

Slávek za svojí manažerskou éru zastupoval, nebo zastupuje téměř každého, jak jsem již zmínil, tedy namátkou pár jmen, která patřila či stále patří do jeho "stáje": Vladimír Mišík a ETC, Michal Prokop a Framus 5, Progres 2, Roman Dragoun, Arakain, Vítkovo kvarteto, Energit, Futurum, Jana Kratochvílová, The Primitives Group, Jiří Stivín i legendární Jazz Q Martina Kratochvíla, s nímž je Slávek spjat hodně úzce. 
Rovněž je činný i v zahraničí, např. svého času u Richarda Müllera, nebo legendární polské skupiny SBB atd.
Tento výčet je ale opravdové torzo toho, kde se Slávek co by manažer objevil.

"...lístky dávno nejsou, já chtěla vidět tu show, tak co jsem měla dělat, no šla jsem za Jíšou, 
hned jsem byla v sále, Q se opřel do kláves, Jíša křičel hobluj a už řvala celá ves..." je část textu písničky "Démoni z Dejvic a Doktor Q" z alba "Exploduj" zpěvačky Petry Janů z roku 1980.
I z toho je vidět, že už tehdy byl Slávek brán co by legenda a nedělitelná součást skupiny Jazz Q, kdy právě o jejím vystoupení text songu vypráví.

Jirka Zink a Slávek Jíša
Jirka Zink a Slávek Jíša


Slávek svého času byl dá se říct prvním manažerem skupiny Arakain. Jak na toto období vzpomíná tehdejší zpěvák Aleš Brichta?
"Slávek Jíša byl stejný opilec jako my a stejným způsobem i řádil. Když ho člověk viděl, řekl si, že je buď bezdomovec, nebo seriozní pán.
Pořídil si bílou 613-náctku, takže jsme vypadali jako vládní delegace. Jeli jsme po hradecké silnici a zastavila nás kontrola.
Vynechám to, že neměl brýle, přes jejich skla stejně nebylo vidět, jak byly mastné. Zkontrolovali všechno, jak je zničené a prorezlé. Odebrali Slávkovi řidičák a nakonec ještě změřili vzorek na pneumatikách. Když zjistili, že není co měřit, to už chtěli Slávka zabít...
Napsali nám papír na dojetí. Dojeli jsme do Olomouce, kde jsme měli hrát a na kraji města jsme začali hořet. Slávek vyběhl, zastavil zoufale autobusáka, ten vyběhl, vzal hasičák a hasil nám motor, odkud šlehaly plameny.
A lidi pak nechápali, proč pražská kapela Arakain přijíždí na koncert tramvají s nimi.
A tak Slávek začal jezdit žigulíkem, který měl oblepený plakáty Pretty Maids. Když jsme se ho ptali proč, řekl, že jinak by se to auto rozpadlo..."

Arakain, rok 1989, Slávek Jíša nahoře ve slušivé košilce
Arakain, rok 1989, Slávek Jíša nahoře ve slušivé košilce


Já osobně Slávka znám opravdu hodně dlouho,  když jsem ho po pár letech viděl opět v Pardubicích, kam přijel s kapelou Progres 2, položil jsem mu "tradiční" otázku: "Jak se daří, Slávku?".
Jeho odpověď byla také v jeho případě "tradiční": "Znáš mě, zase musím vypadnout z podnájmu, ale mě nenaserou, letím s Kratochvílem do Kanady".

To je prostě celý Slávek, bodrý chlapík, kterého nic nerozhodí, jinak skromný, srdečný člověk.
Já osobně ho nazývám "chodící historií našeho rocku" a stojím si za názvem článku, že Slávek je opravdový manažer našeho rocku, který pokud by začal vyprávět, budete jeho slova doslova hltat, i když pravdou je, že ne vše by se dalo veřejně publikovat.

Jménem Rockmanie s obrovským díkem za vše, co jsi pro náš český rock vykonal přeji obrovskou hromadu pevného zdraví, Slávku!

Foto - Slávek Jíša